Noderīgi padomi

5 padomi, kādu mugursomu izvēlēties pirmklasniekam

07 08 2023
mamma sagaida meitu no skolas

Skolas gaitu uzsākšana – ir īpašs notikums gan bērnam, gan vecākiem, īt īpaši, ja Jūsu atvasīte dodas pirmajā klasē. Uztraukumu par bērna došanos skolā ļoti ātri nomaina rūpes par visu nepieciešamo priekšmetu un līdzekļu iegādi. Viena no vissvarīgākajām lietām, kuras izvēlei vajadzētu veltīt daudz vairāk laika, ir pirmās skolas mugursomas iegāde.  Kopā ar modes mākslinieci Daci Krieviņu-Bahmani, mēs izstāstīsim, kā nepazūst modeļu daudzveidībā un izvēlēties vispiemērotāku mugursomu Jūsu pirmklasniekam.

Kādu mugursomu izvēlēties pirmkklasniekam?

Bērnu mugursomām jābūt ērtām, ietilpīgām, pareiza izmēra un pats galvenais – pareizi pārnesājamām. Modes māksliniece D. Krieviņa-Bahmane, kas audzina divu dēlus, saka, ka viņas kā mātes uzdevums ir novērtēt, kas patīk viņas bērniem, un, atkārībā no sortimenta, piedāvāt labākos variantus, lai viņas bērni justos labi, bet pati mugursoma būtu ne tikai stilīga, bet arī praktiska. Ja Jūs meklējat iedvesmu turpmākajiem pirkumiem, tad sekojiet 220.lv kontam instagram.

mugursomas izvele zenam veikala 220.lvmugursomas iegade veikala 220.lv

Zemāk ir padomi, kam ir japievērš uzmanība, izvēloties mugursomu:

1. Piemērots izmērs.

Mugursomas platumam jābūt samērā proporcionālam personas platumam. Pēc plecu lenču savilkšanas, mugursomas augšdaļai jābūt apmēram 5 cm zem pleciem, bet mugursomas apakšdaļai ir jābūt apmēram 2 cm virs vidukļa.

2. Platas plecu lences ar pamīkstinājuma spilventiņiem.

Abas īpašības pasargā bērna plecus no pārmērīga spiediena. Uzmanīgi noregulējiet abas plecu lences, lai vienmērīgi sadalītu mugursomas svaru. 

3. Kabatas un nodalījumi

Mugursoma pirmklasniekam ar daudziem nodalījumiem un kabatām ne tikai ļauj uzturēt kārtību somā, bet arī palīdz lietām nesakrist nevienmērīgi vienā virzienā, gadījumā, ja bērns aktīvi pārvietojas. Liekot priekšmetus bērna mugursomā, smagākus priekšmetus ir jānovieto tuvāk muguras daļai. Vieglākus priekšmetus varat novietot tālāk no muguras daļas, ka arī priekšējos nodalījumos.

4. Krūškurvja un jostasvietas siksnas

Ja mugursomai ir papildu siksnas, pārliecinieties, lai tās atrodas pareizajā augstumā, pretējā gadījumā tās nebūs noderīgas. Siksnām pie krūtīm ir jābūt tādā augstumā, lai tās netraucētu bērnam brīvi pacelt rokas, savukārt siksnām apakšā ir precīzi jāaptver bērna viduklis. 

5. Elpojoša mugura

Dažām bērnu mugursomām ir ergonomiskas, ar tīkliņaudumu pārklātas muguras daļa, kas padara šādas mugursomas īpaši ērtas un nodrošina gaisa cirkulāciju starp somas aizmuguri un bērna muguru.

Kādam ir jābūt mugursomas svaram?

Nekad nelieciet bērna mugursomā pārāk daudz priekšmetu. Ja kādā dienā nav mākslas nodarbību, bērnam noteikti nebūs vajadzīga pilna zīmuļu krāsu palete, un, ja tajā pašā dienā nav matemātikas stundas – pārliecinieties, vai mugursomā nav palikuši trijstūri, speciāli lineāli vai tamlīdzīgi priekšmeti. Pat ļoti maziem priekšmetiem ir ievērojams svars, ja tādu ir pārāk daudz bērna mugursomā. 

Pilnas pimklasnieku mugursomas svaram vajadzētu būt līdz 15% no kopējā bērna ķermeņa svara. Piemēram, ja Jūsu bērns sver apmēram 27 kg, mugursomai vajadzētu svērt ne vairāk kā 4 kg. Tas ir īpaši svarīgi, jo gadījumā, ja mugura būs pārāk noslogota, bērns nolieksies uz priekšu, šādā veidā traumējot mugurkaulu, kas, savukārt, noved pie kupra parādīšanos uz bērna muguras. 

Vai bērnam drīkst ļaut izvēlēties mugursomas dizainu?

Lai arī ir daudz dažādu svarīgāku aspektu, izvēloties mugursomu, nevajadzētu aizmirst arī par tās ārējo izskatu. Galu galā bērns katru dienu pavadīs kopā ar šo mugursomu, tāpēc somai vajadzētu patikt ne tikai vecākiem, bet arī pašam bērnam. 

“Ir svarīgi, lai mazais skolnieks justos ērti un skolas soma nesagādātu veselības problēmas, tāpēc viens no svarīgākajiem kritērijiem ir somas svars – lai tas būtu pēc iespējas mazāks. Somai ir jābūt ietilpīgai, bet ērtai. Protams, mazākiem bērniem iecienītas ir krāsainās mugursomas ar dažādiem dzīvniekiem un multfilmu varoņiem, bet gribētos atgādināt, ka, pērkot somu ilgtermiņa lietošanai, šāds raksts varētu jau pēc gada mainīt bērna nostāju”, norāda Dace Krieviņa-Bahmane. 

mugursomas izvele pirmklasniekam 220.lv veikala

Tomēr, ja Jūsu bērns joprojām vēlas mugursomu, uz kuras ir attēlots bērna mīļākais multfilmas varonis, bet tā neatbilst Jūsu prasībām, mēģiniet rast vispārēju kompromisu. Vispirms noskaidrojiet, kādas krāsas un raksti patīk Jūsu bērnam. D. Krieviņa-Bahmane iesaka izvēlēties vienkrāsainas, neuzkrītošas mugursomas. Vislabāk ir piedāvāt bērnam dažus jau Jūsu izvēlētos modeļus un ļaut viņam izvēlēties vienu no piedāvātām mugursomām. Kad izvēlēsieties galīgo variantu, varēsiet kopā izvēlēties dažādus aksesuārus un piekarināt tos pie mugursomas, un tik pat viegli tos nomainīt, kad pats bērns to vēlēsies.


Izvēloties mugursomu, pievērsiet uzmanību ne tikai ērtībai, pareizajam izmēram un dizainam, bet arī Jūsu bērna turpmākajai drošībai. Neaizmirstiet sava bērna mugursomai piestiprināt atstarotājus vai atstarojošās lentes.

Pircējiem patika šis ieraksts

3.7/5
3 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?