Noderīgi padomi

Auto disku apzīmējumi

06 06 2023
auto riepas ar diskiem

Sākot pētīt disku piedāvājumus (vai tie būtu lietie diski, tērauda, vai kādi citi), potenciālie pircēji saskaras ar garu ciparu un burtu kombināciju jeb diska marķējumu. Piemēram, šādu: 8.5JxR18 5x120 ET20 d74.1. Tas parasti atrodams diska iekšpusē un preces aprakstā un ir saprotams nebūt ne katram, īpaši, ja tie ir pirmie diski, ko pērkat patstāvīgi.

Marķējums ietver diska tehnisko raksturlielumu apzīmējumus un atklāj, cik plats ir disks, kāda veida transportlīdzekļiem atbilst un citas svarīgas lietas. Ignorēt šos parametrus nesanāks, jo tieši no to atbilstības Jūsu automašīnai ir atkarīgs, cik droša un patīkama būs braukšana un vai vispār tā būs iespējama. Tādēļ būs vien jāiedziļinās! Apskatīsim, ko nozīmē katrs cipars un burts disku marķējumā, kā arī minēsim, no kādiem parametriem pieļaujamas atkāpes un no kādiem absolūti nepieļaujamas.  

Diska parametri, kuriem stingri jāsakrīt ar auto ražotāja rekomendācijām

Tie ir: diska diametrs, platums, montāžas atveru skaits un diametrs, uz kura izvietotas šīs atveres. Automašīnas ražotājs vienmēr norāda, cik lieliem jābūt šiem parametriem konkrētajam auto modelim. Kur tieši tas ir norādīts? Automašīnas servisa grāmatā, uz uzlīmēm auto durvju ailēs, ražotāja interneta vietnē vai arī specializētajās datu bāzēs. Ja tomēr nesanāk atrast informāciju, Jums noteikti spēs palīdzēt auto daļu dīleris.

melns auto disks

Apskatīsim detalizēti uz jau minētā piemēra: 8.5JxR18 5x120 ET20 d74.1. Platumu, diametru, montāžas atveru skaitu un to izvietojuma diametru šajā marķējumā 8.5J, R18, 5x120.

  • 8.5diska platums collās, kurš šajā gadījumā ir 8,5 collas. Tehnisko parametru sarakstā platums gandrīz vienmēr tiek norādīts kopā ar sāna profila veidu. Vieglajiem automobiļiem tas ir J vai B profils, citiem transportlīdzekļu veidiem - JJ, K, JK, B, P, D u.c. Tātad, 8,5J nozīmē, ka tas ir 8,5 collu disks ar J veida sāna profilu. Attiecībā uz vieglajām automašīnām svarīgi ņemt vēra, ka riepas, kas saderīgas ar J veida profilu, nekādā gadījumā nevar montēt uz B tipa diskiem.
  • R18diska diametrs, kurš konkrētajā piemērā ir 18 collas. Vienai automašīnai ražotājs var norādīt vairākus piemērotos disku diametrus. Izvēloties, ņemiet vērā, ka mazāks diametrs nodrošina mazāku degvielas patēriņu un ērtāku braukšanu. Taču lielāks diametrs padara mašīnas tēlu efektīgāku. Optimāls variants – izvēlēties viduvējo no pieļaujamajiem diametriem.
  •  5 x 120 - montāžas atveru skaits un diametrs, uz kura tās izvietotas (PCD). Šim diskam ir 5 atveres, kuras izvietotas 120 mm diametrā. Stingri ievērojiet šo! Pat 2 mm starpība var nopietni atspoguļoties auto ekspluatācijā, jo daļai stiprinājumu būs nobīde attiecībā pret centru. Ja mašīnas dokumentācijā neatrodat informāciju par diametru, to var izmērīt patstāvīgi ar lineālu. Ja ir 4-6 montāžas atveres, izmēriet attālumu starp pretējām, ja 3-5 – starp blakus esošajām atverēm un pielietojiet speciālu internetā atrodamo aprēķina formulu.


Parametri, kuriem pieļaujamas nelielas atkāpes

Tie ir: diska iznesums un centrālās atveres diametrs. Mūsu piemērā 8.5JxR18 5x120 ET20 d74.1 apzīmēti kā ET20, d74.1.

  • ET20 – diska iznesums jeb attālums starp plakni, ar kuru disks piespiežas riteņa rumbai un diska simetrijas asi. Šajā gadījumā sastāda 20 mm. Rādītājs ietekmē auto piekares kinemātiku. Nobīde no ražotāja rekomendējamā iznesuma pieļaujama pāris milimetru robežās. Lielāka nobīde, piemēram, par 5 mm, ievērojami paaugstina slodzi piekarei un apdraud drošību (īpaši pagriezienos, kad pieaug dinamiskās slodzes).
  •  d74,1 - centrālās atveres diametrs, kurš šajā gadījumā ir 74,1 mm. Var izvēlēties arī lielāku diametru, nekā ražotājs norādījis konkrētajam auto. Taču tad vajadzēs uzstādīt speciālus centrēšanas gredzenus jeb adapterus. Tie nocentrēs disku, lai izvairītos no vibrācijas braukšanas laikā. 

virietis maina auto disku

Pareiza diska marķējuma nolasīšana palīdzēs Jums precīzi sastatīt visus augstāk norādītos parametrus ar ražotāja ieteiktajiem. Rezultātā nenāksies saskarties ar problēmām, kuras nepārprotami sagādā automašīnai nepiemēroto disku iegāde.

Un, protams, jāņem vērā, ka šie tehniskie rādītāji ir svarīgs, bet nav vienīgais disku izvēles kritērijs. Būtisks ir arī to materiāls, svars un citi parametri, par kuriem varat izlasīt mūsu sadaļā “Diski: kā izvēlēties pareizos automašīnai?” Informācija palīdzēs ietaupīt laiku, naudu un gūt maksimālu labumu, kuru mašīnai var sniegt pareizi piemeklētie diski: stabilitāti uz ceļa, vienmērīgu un patīkamu gaitu, degvielas ekonomiju.

Pircējiem patika šis ieraksts

4.5/5
2 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?