Noderīgi padomi

Gultas no koka paletēm

Gultas galvgaļi plašā izvēlē
17 08 2022
divgulama gulta no paletem gulamistaba

Soliņi, dīvāni, galdi, kumodes no koka paletēm – šādas mēbeles var sastapt jau daudzās kafejnīcās un vasaras terasēs. Un tas vairs pat īpaši neizbrīna! Pārsteidzošāks šķiet fakts, ka no paletēm var izveidot pilnvērtīgu gultu savai mājai. Turklāt diezgan ātri, ekonomiski un pašu rokām. Par visu pēc kārtas – raksta turpinājumā!

gulta no paletem ar galvgali

Palešu gultu priekšrocības

Dzīvojot preču un pakalpojumu pārbagātības laikmetā, mūsdienu cilvēku ir grūti ar kaut ko pārsteigt. Tādēļ handmade lietas jeb pašdarinājumi savas unikalitātes dēļ pēdējos gados kļuvuši ļoti aktuāli un augsti novērtēti. Vēl jo vairāk, ja šie darinājumi ir praktiski pielietojami un pat pārspēj industriālos ražojumus.

Palešu gultām ir vairākas priekšrocības. Tās ir:

 • oriģinālas un personalizētas. Tādu mēbeli sastapsi ne kurā katrā mājā! Turklāt paletes ir pārveidošanai pateicīgs materiāls – tās var viegli izjaukt, pārlikt, saīsināt, nokrāsot, apšūt utt. Manipulāciju rezultātā iegūsiet individuālu izmēru, formas, izskata gultu;
 • modernas. Pat interjeru dizaineri atzīst, ka gulta no koka paletēm ir aktuāls risinājums, kas iederas mūsdienu mājokļos;
 • ekonomiskas. Kvalitatīvs gultas karkass (koka!) nav no lētajiem. Savukārt tā pagatavošanai vajadzīgo palešu daudzumu var iegādāties 2-4x lētāk, ņemot vērā, ka der pat lietotās konstrukcijas. Pilnīgi iespējams, ka Jūsu īpašumā jau ir dažas.
 • praktiskas. Koka paletēm raksturīga liela kravnesība. Kā nekā standartsituācijā tās domātas liela preču daudzuma pārvietošanai. Tādēļ par palešu gultu ilgmūžību šaubu nav. Ērtībai un vietas ekonomijai mēbeli var papildināt ar plauktiņiem dažādu savu mantu glabāšanai.

gulta no paletem ar plauktu

„Vai tas ir ērti?” – jautājums, kas uztrauc entuziastus, kuri vēlētos tikt pie palešu gultas. Kā jau jebkurai gultai, lielākoties tas ir atkarīgs no izvēlētā matrača (dīvāna spilveniem – dīvāngultai). Paletes šajā gadījumā ir tikai karkass: izturīgs, Jūsu izvēlēto izmēru un formas.


Palešu gultu veidi un izmēri

Ņemot vērā, ka standarta paletes izmērs ir 120 x 100 cm (eiropaletei – 120 x 80 cm), vienas gultas izveidei vajadzīgas vismaz 2 tādas konstrukcijas. Taču atkarībā no Jūsu fantāzijas lidojuma, vēlmēm, prasmēm un guļamvietai atvēlamās platības, paletes var būt 5, 6, 7 un vairāk.

Kādus gultas veidus var izveidot no paletēm?

 • Dīvāngultu – omulīgu un cik vien vēlaties ietilpīgu sēdvietu ar atzveltni terasei, viesistabai, bērnistabai, ēdamzonai.
 • Vienvietīgo gultu guļamistabai, bērnistabai, viesiem. Ar galvgali, aizsargbarjerām vai bez tiem. Gulta var būt standarta izmēra - 190 x 80 cm, mazāka (bērnam) vai lielāka.

vienvietiga gulta no paletem

 • Divvietīgo gultu - 190 x 160 cm vai vairāk, ar galvgali vai bez tā. Šādai gultai parasti vajadzīgas 3-4 paletes.

Lai saņemtu Jūsu mājai un vēlmēm piemērotāko variantu, gatavošanās procesā Jūs varat koriģēt gultas karkasa, guļamās platības, sēdvietas izmērus un pat augstumu. Šim nolūkam paletes nedaudz pārveido – noņem lieko garumu, platumu. Piemēram, pieaugušo divvietīgajai gultai parasti vajadzīgas 3-4 paletes, kuras saīsina atbilstoši vajadzīgajiem izmēriem.

Populārākais palešu augstums ir 30 cm. Tik zema guļamvieta parasti ir ērta maziem bērniem. Lielākiem bērniem un pieaugušajiem visbiežāk veido augstāku guļamvietu, liekot paletes divās rindās. Veco cilvēku vajadzībām (ja grūti pieliekties) var veidot arī augstākas gultas. Piemēram, salikt trīs palešu rindas vai pameklēt/pasūtīt nestandarta augstuma konstrukcijas.

Prasmīgi meistari no paletēm veido pat divstāvu gultas un iekarināmos šūpuļdīvānus terasēm. Tās jau ir sarežģītākas konstrukcijas, kurās jāpiedomā pie drošības. Ja tehniskie jautājumi nav Jūsu stiprā puse, labāk sākt ar vienkāršākām lietām. Izveidot parasto palešu gultu vai dīvānu var sanākt ikvienam, kurš māk lietot tādu bāzes inventāru kā skrūvgriezis un smilšpapīrs. Var piemeklēt arī nepieciešamo mēbeļu furnitūru.

Veidojam gultu no paletēm – soli pa solim

Ja ir gan vēlme, gan brīvais laiks īstenot šo oriģinālo ideju, ņemiet talkā vajadzīgās lietas un ķerieties klāt!

Kas būs vajadzīgs? Elektriskais skrūvgriezis, skrūves kokam, stūra leņķi, smilšpapīrs vai elektriskā slīpmašīna, grunts koksnes apstrādei, otiņa, krāsa vai laka (atkarībā no tā, kādu vizuālo efektu vēlaties). Var noderēt arī zāģis.

Parasti viss minētais dabūjams vietējā saimniecības un elektropreču veikalā. Iespējams, daudz kas jau ir Jums mājās.

Palešu gultas veidošanas etapi:

 1. Pārdomājiet vēlamo gultas veidu (dīvāns/vienguļamā/divguļamā) un izmērus. Vēlams ieskicēt konstrukciju, lai saprastu, cik palešu Jums vajadzēs. Neaizmirstiet par detaļām! Ja vēlaties veidot arī atzveltni vai galvgali, būs vajadzīgs papildus materiāls.
 2. Sagādājiet vajadzīgo palešu daudzumu. Tās var iegādāties lielos saimniecības preču veikalos, no transporta pakalpojumu firmām, specializētiem palešu ražotājiem vai tirgotājiem. Var meklēt arī privāto sludinājumu portālos, jo, kā minēts, materiālam ne obligāti jābūt jaunam. 
 3. Apstrādājiet paletes:
 • ja tās nav jaunas, attīrām ar mitru lupatiņu un ļaujam pilnībā izžūt;
 • ar smilšpapīru vai slīpmašīnu noslīpējam virsmu, īpaši koncentrējoties uz redzamām zonām un guļamvietas platību. Veiciet darbu labi ventilējamās telpās, uzvelkot respiratoru. Pēc pabeigšanas vēlreiz pārslauciet virsmu ar mitru lupatu un ļaujiet izžūt;
 • ar otiņu vai rullīti plānā kārtā nogruntējiet virsmu ar koksnei paredzēto līdzekli. Nākotnē tas pasargās no mitruma ietekmes. Gaidiet, līdz pilnībā izžūst;
 1. Nolakojiet vai nokrāsojiet. Laku klājiet divās kārtās. Izvēlieties augsti kvalitatīvu līdzekli, kas nav toksisks (īpaši, ja gultu lietos bērns). Krāsu klājiet divās-trīs kārtās.
 2. Lieciet kopā! Ņemiet vērā šos momentus:
 • detaļas tiek savienotas ar skrūvgrieža, skrūvju un stūra leņķu palīdzību;
 • ja gulta būs nestandarta izmēru, paletes izjauc, noņem liekos dēlīšus, saliek atpakaļ vajadzīgajā izmērā. Papildus fiksācijai var lietot naglas. Dažkārt saīsināšanai noder zāģis (var būt ripzāģis, zobenzāģis);
 • ja vēlaties izveidot nišu matracim, augšējo palešu rindu lieciet ar dibenu uz augšu. Lietpratēji var pat ievietot konstrukcijā lamieļus;
 • no brīvās paletes izveidojiet atzveltni dīvānam. Ja vēlaties galvgali gultai, izveidojiet to no paletes vai nopērciet gatavu, piem., ar mīkstu apšuvumu. Bērnu gultai vēlams izveidot aizsargbarjeru - no vienas vai abām pusēm atkarībā no gultas paredzamās atrašanās vietas;


 • gultas sānos var veidot nišu (vai vairākas) ieliekamām kastēm. Būs ērta vieta gultasveļas, drēbju, bērna mantu glabāšanai!
 • paletes kājiņas pēc vēlmes var likvidēt.

Ja tā ir Jūsu pirmā pieredze konstrukciju veidošanā, veltiet laiku, lai pārskatītu dažas videopamācības. Tajās atradīsiet daudz padomu, kas atvieglos darbu un ļaus tikt pie iepriecinoša rezultāta!

 1. Atrodiet matraci savai jaunizveidotai gultai – atbilstošā izmēra, ērtu. Ja Jūsu darinājums ir dīvāngulta, iegādājieties speciāli palešu dīvāniem un krēsliem paredzētos spilvenus. To biezums un pufīgums salīdzināms ar ērtām mīkstajām mēbelēm. Krāsu gamma un raksti – jebkurai gaumei un interjeram.