Noderīgi padomi

Kā eļļot šujmašīnu?

19 10 2020
virietis ello sujmasinas detalas

Šujmašīna ir smalka un sarežģīta ierīce, tādēļ, lai tā strādātu pareizi, ātri un gludi, nepieciešama atbilstoša apkope. Nav svarīgi, vai izvēlēties iegādāties šujmašīnu, kas ir ļoti dārga un kvalitatīva, jo bez regulāras tīrīšanas un eļļošanas tā agrāk vai vēlāk zaudēs savu funkciju efektivitāti un kvalitāti. 

Šajā rakstā tuvāk apskatīsim to, kā ieeļļot šujmašīnu, un kādēļ to nepieciešams darīt.

Kāpēc un cik bieži jāveic šujmašīnas eļļošana?

Katru reizi, kad izmantojam šujmašīnu, šūšanas laikā tās iekšienē savstarpēji mijiedarbojas daudz smalku un jūtīgu detaļu. Ja mehānisms netiek regulāri tīrīts un pareizi eļļots, šujmašīna ar laiku vairs nedarbosies tik kvalitatīvi, kā tai vajadzētu, un šūšana tiks apgrūtināta.

 Šujmašīnu ieteicams eļļot, lai:

 • Pagarinātu tās kalpošanas laiku;
 • Nodrošinātu kvalitatīvas un vienmērīgas šuves un līnijas uz auduma;
 • Ļautu šujmašīnai darboties vienmērīgāk;
 • Samazinātu troksni laikā, kad šujmašīna darbojas;
 • Atvieglotu šujmašīnas detaļu kustēšanos un dažādu iestatījumu maiņu.

Domājot par to, cik bieži eļļot šujmašīnu, vērā ir jāņem tas, cik bieži šo ierīci izmantojat, kā arī, ar kādu materiālu audumiem strādājat. Ja šūšana ir Jūsu ikdienas darbs, kā arī bieži izmantojat plūksnainus audumus, šujmašīnu eļļošana jāveic vismaz reizi mēnesī. Ja šujat retāk, pietiks ar eļļošanu reizi 3 līdz 4 mēnešos. Tāpat, protams, jāņem vērā, ka vecāku modeļu šujmašīnas nāksies eļļot biežāk.

Ja esat pieredzējuši šūšanā, tad šujmašīnas izvēle būs vienkāršāka, taču tiem, kas vēlas zināt, kā izvēlēties šujmašīnu iesācējam, noteikti noderēs mūsu ceļvedis. Tāpat iesācējiem der pievērst uzmanību tam, vai un kādu apkopi jāveic šujmašīnām, jo mūsdienās ir arī tādas profesionālā līmeņa ierīces, kurām eļļošana nemaz nav nepieciešama. 

Plašāku eļļošanas un tīrīšanas informāciju un padomus varat atrast ražotāja instrukcijas sadaļās.

Pazīmes, ka šujmašīnai nepieciešama tīrīšana un eļļošana

 • Parādās čīkstoša vai klauvējoša skaņa;
 • Šujmašīnas darbība kļūst skaļāka;
 • Pavedieni sāk plīst biežāk;
 • Ierīce vairs nestrādā tik plūstoši un gludi, kā agrāk;
 • Šūšanas procesā jūtama raustīšanās;
 • Ierīce nespēj strādāt, izmantojot noteikta veida diegus;
 • Šujmašīna vietām izlaiž šuves, tās vairs nav tik vienmērīgas un biežāk veidojas cilpas.

Kas nepieciešams tīrīšanai un eļļošanai?

Lai veiktu šujmašīnas tīrīšanu un eļļošanu mājas apstākļos, Jums noderēs:

 • Neliela birstīte, vates kociņi vai smalka otiņa;
 • Pincete;
 • Kokvilnas auduma gabals;
 • Mitra lupatiņa;
 • Skrūvgriezis;
 • Šļirce vai lietošanai gatavā iepakojumā esoša šujmašīnu eļļa.

Putekļu tīrīšanai no šujmašīnas nav ieteicams izmantot saspiestā gaisa aerosolu, jo tā izmantošana var putekļus iedzīt vēl dziļāk smalkajās detaļās.

Kādas eļļas izmanto šujmašīnas eļļošanai?

Viena no svarīgām lietām, kas jāatceras, ir tā, ka šujmašīnu eļļošanai drīkst izmantot tikai un vienīgi speciāli šim mērķim piemērotu šujmašīnu eļļu! Nekādā gadījumā nevajadzētu improvizēt un mēģināt lietot augu eļļas, auto motoreļļas vai ko tamlīdzīgu. 

Eļļošana ir smalks process, un šujmašīnām paredzētās eļļas atšķiras no citām ar konkrētām īpašībām. Viens no tiem ir eļļas viskozitātes indekss. Ja izvēlēsieties pārāk biezu smērvielu, tā nespēs rūpīgi ieeļļoti arī smalkāko ierīces detaļu iekšējos mehānismus, turpretī pārāk šķidra eļļa gluži vienkārši nenoturēsies uz detaļu virsmas pietiekamā apjomā. 

Šujmašīnām piemērotākā ir vidējas viskozitātes eļļa, un to var noskaidrot, lasot etiķeti, kur vienmēr jābūt norādītam viskozitātes līmenim. 

Eļļu parasti var iegādāties šūšanas un mājsaimniecības veikalos. Ērtāk ir, ja caurspīdīgā eļļa jau ir iepildītā viegli lietojamā pudelītē ar tievu snīpīti, kas palīdzēs piekļūt smalkajām šujmašīnas detaļām. Ja tādas nav, eļļošanu var veikt arī, izmantojot šļirci. Mēdz būt šujmašīnas eļļas, kas piemērotas konkrētu ražotāju modeļiem, taču vairums smērvielu ir veidotas tā, lai derētu visa veida šujmašīnām.

Soli pa solim: Kā tīrīt un eļļot šujmašīnu?

 1. Izslēdziet šujmašīnu un atvienojiet to no strāvas, lai tīrīšanu varētu veikt droši;
 2. Izņemiet no šujmašīnas adatu, diegus, kuģīti, tāpat vajadzētu noņemt pēdiņu un adatas plāksnīti. Uzmanīgi salieciet visas detaļas un skrūves vienuviet, lai tās nepazustu;
 3. Izmantojot nelielu birstīti, otiņu vai vates kociņu, notīriet kuģīti no putekļiem, kā arī izņemiet pūkas un audumu paliekas, kas sakrājušās zem adatas plāksnītes. Izvairīties pūst putekļus pa gaisu, tā vietā izmantojiet putekļu sūcēju to savākšanai. Diegu galu un lielāku putekļu savākšanai izmantojiet pinceti;
 4. Noslaukiet vietu, kur tiek stiprināta pēdiņa un adata;
 5. Lai eļļošanu veiktu pareizi, noteikti vadieties pēc šujmašīnas ražotāja pievienotās instrukcijas;
 6. Parasti eļļošanas procesā izmanto tikai nelielu daudzumu (dažus mazus pilienus) augstas kvalitātes šujmašīnas eļļas. Pirms uzklājat jauno, uzmanīgi notīriet veco eļļu;
 7. Eļļošana nepieciešama kustīgajām šujmašīnas daļām. Pietiek tikai ar nelielu pilienu uz katras kustīgās metāla daļas. Atsevišķiem modeļiem ir pat norādītas vietas, kur, piemēram, pie spararata nepieciešams pilināt eļļu, lēnām griežot pašu ratu vienmērīgai eļļas uzklāšanai. Lai mehānisms darbotos gludi un līdzeni, beigās eļļu uzklāj rotējošajam veltnim.
 8. Kad eļļošanas process pabeigts, visas mazās detaļas jāsaliek atpakaļ, jāuzliek vietā korpusa pārsegs un jānoslauka ar mitru drānu. Tāpat aŗi nepieciešams pievienot jaunu adatu;
 9. Kad eļļošana un tīrīšana veikta saskaņā ar šujmašīnas lietošanas instrukciju, jāveic diega ievēršana un ierīce jāieslēdz. Pēc eļļošanas kādu brīdi varat arī padarbināt šujmašīnu tukšgaitā un pēc tam šūšana jāveic pa sagatavoto audumu, lai notiktu efektīva detaļu ieeļļošana un izdalītos eļļas pārpalikumi. Lieko eļļu no adatas noslaukiet ar lupatiņu.

sujmasinas kopsana ikdiena

Ceram, ka Jums šie padomi noderēs, veicot šujmašīnas apkopi! Kvalitatīvus šujmašīnu un overloku modeļus meklējiet pie mums, 220.lv – apskatīt piedāvājumu! 

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
3 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2021 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.