Noderīgi padomi

Spiediens riepās - kā noteikt piemērotu?

08 02 2022
virietis pumpe masinas riepas ar automatiska pumpja palidzibu

Optimāli piepumpētas riepas nodrošina drošu un ērtu braukšanu. Riepu spiediens ietekmē transportlīdzekļa vadāmību, stabilitāti līkumos, bremzēšanu un degvielas patēriņu. Tā kā tas ir svarīgs drošas braukšanas faktors, tad riepu spiedienu ieteicams pārbaudīt reizi mēnesī. Ja gaisa spiediens riepās būs pareizs, tad riepas nodils vienmērīgi, uz ceļa spēs piedāvāt labākās saķeres īpašības, braukšanas drošību un kalpos pēc iespējas ilgāk. Diemžēl, gaisa spiediens riepās pastāvīgi mainās, un tādēļ tas regulāri jāpārbauda.

virietis uztraucas par nolaistu masinas riepu

Kāpēc riepu spiediens var mainīties?

Visizplatītākie un acīmredzamākie cēloņi ir mehāniski bojājumi, punkcijas vai loka plaisas. Šādas problēmas var gadīties pat augstas kvalitātes riteņu apaviem, tādēļ , ja jūs gatavojaties iegādāties jaunus produktus, mēs jums esam sagatavojuši padomus, kuras riepas izvēlēties.

virietis parbauda spiedienu masinas riepas

Tomēr neliels gaisa spiediena samazinājums ne vienmēr norāda uz lielām problēmām. Visbiežāk riepa zaudē spiedienu temperatūras izmaiņu dēļ. Pat ideālos apstākļos tā var zaudēt aptuveni 0,069 bārus mēnesī, un šīs skaitlis palielinās augstākas temperatūras ietekmē.

Kādam jābūt spiedienam auto riepās?

Visbiežāk tiek runāts par bojājumiem, ko rada nepietiekami piepumpētas (vai pat pilnīgi iztukšotas) riepas - palielināts degvielas patēriņš, ātrāks malu nodilums, sānu konstrukcijas bojājumi, pastāv risks sabojāt disku ...Tomēr jūs varat sagaidīt ne mazāk nepatīkamu brīžu , ja pārspīlēsiet ar dedzīgu piepumpēšanu. Pārāk augsts spiediens riepās ir kaitīgs, jo palielina nodilumu riepas vidusdaļā. Šāda riepa ir cieta un nelabvēlīgi ietekmē braukšanas komfortu.

Tas, cik ļoti nepieciešams piepumpēt riepas, ir atkarīgs no konkrētās automašīnas markas un modeļa. Informācija, kāds ir optimāls spiediens riepās konkrētam auto modelim, atrodama automašīnas lietotāja rokasgrāmatā un vadītāja durvju iekšpusē. Dažreiz uzlīmi ar šo informāciju var pielīmēt arī uz sliekšņa vai zem degvielas tvertnes vāciņa. Svarīgi pievērst uzmanību, kādas ir riepu spiediena mērvienības - spiedienu var izteikt ne tikai atmosfērās, bet arī bāros. Šajā gadījumā pirms riepas piepūšanas būs attiecīgais skaitlis jāpārvērš atbilstošās mērvienībās.

vaditajs piepumpe masinas riepas ar gaisa pumpi

Ir arī svarīgi atzīmēt, ka visprecīzākie rādījumi tiek iegūti, mērot aukstas riepas, kuru temperatūra līdzīga gaisa temperatūrai. Tāpēc pēc ilgiem braucieniem labāk izvairīties no mērījumu veikšanas un tā vietā nopirkt manometru, nevis doties uz degvielas uzpildes staciju. Šī ierīce bieži tiek integrēta riepu piepūšanas sūknī.


Kā piepumpēt riepas?

Kad riepās ir noteikts gaisa spiediens, jums atliek to pienācīgi piepumpēt. Šo darbību parasti veic degvielas uzpildes stacijā, taču to var veikt arī citās vietās, izmantojot tālāk sniegtos norādījumus:

  • Izslēdziet automašīnas dzinēju, noskrūvējiet ventiļa uzgali un uzstādiet uz ventiļa manometru. Nolasiet manometra spiediena rādījumu un salīdziniet to ar ieteicamo spiedienu riepās. Ja nedaudz dzirdama šņākšana, neraizējaties - tas ir normāli. 

virietis izsledza dzineju lai piepumpetu riepas

  • Mehāniski piepumpējiet gaisu ar kompresoru. Nospiežot kompresora pogu , jūs varēsiet piepumpēt riepu līdz vajadzīgajam spiedienam.

vieiretis piepumpe riepu un seko lidzi spiedienam ar monometra palidzibu

  • Automātiski pūšot gaisu, uz īpaša ekrāna varēsiet iepriekš izvēlēties vajadzīgo atmosfēras daudzumu (tas jādara pirms sprauslas pievienošanas). Tad Jums pašam nekas cits nav jādara: automatizētā sistēma piepumpēs riepu līdz vajadzīgajam spiedienam un paziņos par pabeigto darbu ar skaņas signālu.

Ņemot vērā visu šo informāciju un regulāri pārbaudot gaisa spiedienu, Jūs būsiet pārliecināts, ka visi Jūsu braucieni būs droši un ar maksimālu komfortu. Atgādinām, ka spiediens vistiešākajā veidā ietekmē riepas mūžu. Braucot ar pārāk pilnām vai pārāk tukšām riepām mainās automašīnas vadāmība. Pārpūstām riepām vairāk dils vidusdaļas protektors, pārāk tukšām - riepas ārmalas, kā arī būs nevienmērīga saķere ar ceļa virsmu. 

Ziemā ieteicams riepu spiedienu uzturēt zemākajā pieļaujamā līmenī, savukārt vasaras braukšanai ieteicama spiediena diapazona augstākā vērtība, lai nodrošinātu saķeri ar ceļu un maksimāli patīkamu braucienu. 

Pircējiem patika šis ieraksts

4.8/5
4 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?