Noderīgi padomi

Bērnu istabas apgaismojums: idejas un padomi

02 09 2020
meitene lasa gramatu vakara sava istaba zem iebuvetas bernu lampas pie loga

Bērnu istabā ikdienā notiek ļoti daudz dažādu darbību, šajā telpā bērns mācās, spēlē un atpūšas pēc aizraujošas dienas. Funkcionāls, konkrētai telpai piemērots apgaismojums ir viena no vissvarīgākajām lietām, iekārtojot bērna istabu. Mēs ieteiksim, kāds apgaismojums un, kāda spilgtuma un krāsas temperatūras spuldzes ir vispiemērotākās bērna istabas apgaismojumam.

Zīdaiņu un bērnu istabas apgaismojums

Organizējot apgaismojumu zīdaiņu istabā, izvairieties no spilgtas gaismas. Zīdainis lielāko daļu laika pavada guļus uz muguras, tāpēc spilgts apgaismojums var pārāk stimulēt vai pat nodarīt pāri visjutīgākām acīm. Tumšāks apgaisojums vakarā ļaus bērnam atpūsties pēc aizraujošas dienas, nomierināties un sagatavoties labam nakts miegam. Ja istaba pat dienas laikā nav īpaši gaiša un zīdainim ir jāieslēdz gaisma pat esot nomodā, labs lēmums ir gaismas spilgutma regulators vai arī gaismeklis ar vairākiem apgaismojuma līmeņiem. 

gaisi zila bernu studentu istaba ar gultugaisa studentu istaba ar atputas zonu un gultustudentu istaba ar zilam detalam, darba zona, rakstamgalds un koka plaukts

Jau nedaudz vecāka bērna istabā gaisma var būt gaišāka, tomēr šeit arī ir vērts nepārspīlēt, jo tā pat kā zīdaini, ārkārtīgi spilgta gaisma var pārāk stimulēt un apgrūtināt bērnu.

Zīdaiņa un bērna istabā jābūt vismaz 3 gaismas avotiem:

  • pamata, lampa, kas apgaismo visu istabu;
  • nakts lampa;
  • apgaismojums darbības zonā.


Pamata apgaismojums. Pamata apgaismojumam izvēlieties pie griestos iebūvējamos vai piekaramos gaismekļus. Iebūvējamie gaismekļi ir ērti, jo tie neuzkrāj putekļus, ir iespējams apgaismot lielāku laukumu, novietojot tos izvēlētajā formā vai gar sienu. Griestu lampas ir ļoti praktiskas bērna istabā. Tās tiek piestiprinātas tuvu pie griestiem, tāpēc pat visaktīvākais bērns tās nevarēs saniegt. Piekaramās lampas karājas zemāk nekā griestu lampas, tādēļ, ja esat izvēlējies šāda veida gaismekļus, pievērsiet uzmanību, vai telpai ar zemākiem griestiem šāds gaismeklis nebūs par zemu. Izvēloties griestu vai piekaramās lampas, pārliecinieties arī par to, kādu platību konkrēta lampa apgaismos. Nepiekariniet šādas lampas pārāk tuvu sienai, pretējā gadījumā uz tām izveidosies neglīti gaismas apļi. 

Nakts lampas - glābs no bailēm no tumsas. Izstarojot blāvu un mājīgu gaismu, nakts lampa noteikti noderēs, ja bērnam ir bail no tumsas, vai arī Jūsu bērns nesen ir pārcēlies gulēt savā istabā un vēl nav pieradis pie jaunās vietas. Tās būs noderīgas arī tad, ja Jūs mēģinat atteikties no autiņbiksītēm un naktī bērns ceļas, lai aizietu uz podiņa. 

naktslampas un gaismekli vakara istaba pie gultas

Nakts lampas ir iespējams novietot vai piekarināt pie sienas. Sienas lampu izvēle patiešām ir ārkārtīgi plaša. Ja Jūsu bērns jau ir nedaudz vecāks, ļaujiet viņam izvēlēties šo istabas aksesuāru kopā ar Jums. Cilvēkiem, kas bieži ceļo, mēs iesakām izvēlēties kompaktu, viegli transportējamu gaismekli. Lai kur arī Jūs dotos, Jūs viegli varēsiet paņemt to līdzi. Brīvi stāvošus gaismekļus var arī uzlādēt ar akumulatoriem vai pievienot elektrības kontaktligzdai. Ja Jūs vēlaties iegādāties gaismekli ar baterijām, apsveriet arī vairākkārt lietojamo, atkārtoti uzlādējamo bateriju iegādi. 


Ja bērns naktī staigā uz tualeti, un ceļš līdz šai telpai ir pietiekami tumšs, apsveriet arī gaismekļa iegādi, kas ir tieši pievienots elektrības kontaktligzdai. Novietojiet to arī vannas istabā, tas novērš nepieciešamību ieslēgt galveno apgaismojumu, bet pats bērns nepamodīsies no spilgtās gaismas. 

bernu istaba vakara izgaismota ar naktslampam un virtenem

Apgaismojums darbības zonās. Ja bērna istaba ir sadalīta noteiktajās zonās un ir skaidri nodalīta guļamvieta un rotaļu zona, būtu nepieciešams papildu apgaismojums arī rotaļu zonai. Kāds apgaismojums nepieciešams ir atkārīgs no tā, ar kādām darbībām bērns nodarbojas konkrētajā vietā. Ja istabā jau ir galds, pie kura bērns zīmē iegādājieties galda lampu. Ja bērns joprojām ir ļoti mazs un drošības dēļ šāda lampa bērna istabā ir par agru, izvēlieties sienas lampu. Šādu gaismekļu sortiments ir patiešām liels, Jūs pat varēsiet atrast bērnu lampas, kuras medz būt visdažādākās krāsās un ar iecienītākajiem bērnu multfilmu varoņiem. Vislabākais risinājums, ja ir vairākas aktivitātes, kurām nepieciešams papildu gaismas avots regulējama augstuma un virziena lampas. 

Iekārtojot jaundzimušā istabu, Jūs vēlaties, lai ne tikai apgaismojums, bet arī visa vide būtu pēc iespējas ērtāka, un pats galvenais - ārkārtīgi droša. Ja meklējat idejas un padomus, izlasiet rakstu: Jaundzimušo istabas iekārtošana.

Pusaudžu istabas apgaismojums

Aprīkojot zīdaiņa un bērna istabu ar apgaismojumu, sevišķi svarīga ir drošība, lampa, kas piekarināta pareizajā augstumā, ka arī blāva gaisma, taču runājot par pusaudža istabu, viss ir daudz vienkāršāk. 

Pusaudžu istabā ir jābūt 3 labi apgaismotām vietām:

  • mācību zona;
  • atpūtas zona;
  • pamata, visas istabas apgaismojums.

Pamata apgaismojums. Mēs par to jau runājām, runājot par apgaismojumu zīdaiņa un bērna istabā. Būtībā apgaismojumam ir jābūt tādam pašam, ka iepriekš minētā piemērā, atšķirība ir tikai tajā, ka pusaudža istabai jau var izvēlēties spilgtāku gaismu. Pievērsiet uzmanību arī tam, vai telpa pie skapja ir labi apgaismota. Ja šajā vietā tomēr trūkst apgaismojuma, apsveriet ideju iegādāties LED lentes, lai uzliktu tās gar skapi, vai arī griestu lampu, kurai ir iespējams grozīt galviņas. 

Atpūtas zona. Uzstādot apgaismojumu atpūtas telpā, precīzi izlemiet, kur ir nepieciešams apgaismojums. Ja istabā ir atzveltnes krēsls vai dīvāns, vieglas un blāvas gaismas izstarošanai lieliski piemērotas būs stāvlampas. Šādā apgaismojumā bērns varēs klausīties mūziku vai skatīties filmas. Ja bērnam patīk daudz lasīt, noteikti padomājiet par apgaismojumu lasīšanai. Tā varētu būt tā pati stāvlampa vai sienas lampas. Vissvarīgākais ir tas, lai gaismekli būtu iespējams noregulēt un novirzīt pareizajā virzienā.


Atpūtas zonā arī būtu nepieciešams apgaismojums pie gultas. Slēdzim jābūt viegli pieejamam neizkāpjot no pašas gultas. Šīm nolūkam ir lieliski piemērotas gan sienas, gan arī uz skapīša uzliekamās lampas. 

Mācību zona. Šis ir viens no vissvarīgākajiem apgaismojuma avotiem telpā. Mācību zonas apgaisošanai ideāli piemērotas ir galda lampas ar dienas gaismu. Pievērsiet uzmanību, lai galda lampa būtu pagriežama, savukārt tās augstumu varētu noregulēt. Ir svarīgi, lai lampa apgaismo ne tikai visu rakstāmgaldu, bet, lai tā nebūtu arī pārāk augsta. Nepareizi noregulēts apgaismojums kairina acis, arī datora ekrāns būs slikti redzams.

galda lampa bernu istaba pie tualetes galdina

Ja izvēlaties ne tikai jaunu apgaismojumu, bet arī apsveriet, kā iekārtot istabu, kurā bērns ar lielāku prieku ne tikai spēlētu, bet arī mācītos, pasmeļaties idejas rakstā: Kā iekārtot skolnieka istabu?

studentu istabas interjers majas ar zilam sienam

Apgaismojuma intensitāte un krāsas temperatūra

Izvēloties spuldzes apgaismojumam, vienkārši ir jāņem vērā to krāsu temperatūra. No tā būs atkarīgs, kāda nokrāsa izgaismos vēlamo telpu. Kas attiecas uz apgaismojumu bērna istabā, spuldzēm ir jābūt ar dažādu spilgtumu un krāsām, atkarībā no gaismekļa atrašanās vietas.

Krāsas temperatūru mēra kelvinos (K), skalā no 1 000 līdz 10 000. Jo lielāks skaitlis – jo gaišāka un vēsāka būs apgaismojuma nokrāsa. Pamata apgaismojumam izvēlieties spuldzes, kuru nokrāsa ir no 2 000 līdzi 3 000 K. Ja bērns ir vecāks, un telpā jau ir galda lampa mācībām, spuldzei jau vajadzētu būt ar baltāku nokrāsu – 4 000 K, un labāk pat no 5 000 - 6 000 K. 


Gaismas spilgtumu mēra lūmenos (lm). Lai precīzi zinātu, kāda spilgtuma spuldzes Jums ir nepieciešamas, Jums iepriekš ir jāapsver, kāda izmēra telpu vēlaties apgaismot. Bērnu istabas pamata apgaismojumam ir ieteicams izmantot spuldzes ar 100-200 lm/m2. Darbības zonas apgaismojumam varat izvēlēties vēl spilgtākas spuldzes. 

bernu apgaismojums istaba vakarabernu istaba ar omuligu apgaismojumu un lampam

Lai uzzinātu vairāk par gaismas spilgtumu, krāsu temperatūru un to, kāds apgaismojums ir vislabāk piemērots katrā mājas telpā, lasiet rakstu – Interjera apgaismojums: viss, kas Jums ir jāzina

Apsvērot visu šo informāciju, ir iespējams izdalīt 3 vissvarīgākos aspektus, uzstādot bērna istabas apgaismojumu. Pirmkārt, neatkarīgi no bērna vecuma, obligāts ir pamata apgaismojums. Otrkārt, izvairieties no spilgta apgaismojuma zīdaiņu un mazu bērnu istabā. Treškārt, saplānojiet atsevišķu telpu apgaismojumu. Telpā ir jābūt atsevišķiem apgaismojuma avotiem rotaļu, mācību un atpūtas zonās.

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
1 Pircēja vērtējums

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?