Noderīgi padomi

Izvēlne

Labākais sporta uzturs: ko izvēlēties?

Sporta uzturs plašā izvēlē
01 02 2022
uztura bagatinataji sportam uz galda

Uztura bagātinātāju lietošana sportā ir ļoti populāra – tie ļauj mums paātrināt rezultātus un ātrāk sasniegt savus mērķus. Lai gan šajā gadījumā svarīgs ir gan godīgs darbs sporta zālē, gan sabalansēts uzturs, šo produktu lietošana patiesībā var būt pat ļoti izdevīga. Vissvarīgākais ir izlemt, kādi ir labākie sporta uztura bagātinātāji – zemāk esošā informācija noteikti palīdzēs Jums to izdarīt.

sieviete dzer kokteili pirms nodarbibas

Kādam nolūkam ir jālieto uztura bagātinātāji?

Atkarībā no mērķiem un saistītajām problēmām, ir iespējams identificēt vairākas galvenās uztura bagātinātāju grupas un svarīgākās nepieciešamās vielas.

Uztura bagātinātāji masas palielināšanai

Tiem, kas vēlas ātrāk uzaudzēt muskuļus, ir svarīgi uzņemt pietiekami daudz ogļhidrātu un olbaltumvielu. Tā kā kopā ar pārtiku ir diezgan grūti iegūt vairāk olbaltumvielu, šīs nepilnības aizpildīšanai izmanto proteīna kokteiļus. Ir vērts padomāt par kreatīnu un BCAA aminoskābēm, kas palīdz muskuļiem atgūties pēc lielākas slodzes un pasargā tos no pārmērīga noguruma.

virietis taisa proteina kokteili

Vēl labāk, ja uztura bagātinātāji tiks bagātināti ar D, A un E vitamīniem. Noderēs arī kalcijs, kālijs un nātrijs: šīs vielas nodrošinās muskuļiem enerģiju un aizsardzību pret traumām. Ja nepieciešami uztura bagātinātāji sportam sievietēm, ir lietderīgi iekļaut arī B vitamīnus, kas nodrošinās veselīgu hormonālo līdzsvaru un veicinās labāku vispārējo pašsajūtu.

Sporta piedevas svara zaudēšanai

Parasti šim nolūkam izmanto tauku dedzinātājus, kas, atkarībā no veida, paātrina vielmaiņu, pārvērš taukus enerģijā vai samazina apetīti. Tomēr tie ir efektīvi tikai tad, ja uztura bagātinātājus apvieno ar sportu un veselīgu uzturu – sēdēšana uz dīvāna un čipsu ēšana apkārtmērus noteikti nesamazinās. Šādos produktos bieži atrodams kofeīns, zaļās tējas ekstrakts, karnitīns un sezams. Šim nolūkam ir piemērots arī hroms, Kambodžas ekstrakts un aminoskābes.

sieviete dzer tauku dedzinataju

Bagātinātāji tiem, kas vēlas palielināt spēku un izturību

Gandrīz visizplatītākā izvēle šādos gadījumos ir kreatīns, kas paaugstina muskuļu tonusu un ļauj atraisīt visu to potenciālu. Šādi uztura bagātinātāji ļauj ātrāk atgūties un palīdz sajust muskuļu "pilnumu". Lai treniņa laikā nezaudētu svaru, ir svarīgi uzņemt pietiekami daudz ogļhidrātu, tāpēc der arī produkti, kas ir bagātināti ar šīm vielām. Ir vērts pievērst uzmanību arī enerģētikiem, kas palīdz gan uzaudzēt muskuļus, gan gūt maksimālu labumu no katra treniņa.

sieviete dzer kokteili ar energetiki

Uztura bagātinātāji locītavām

Sāpes locītavās ir viena no biežākajām sportistu sūdzībām – nav noslēpums, ka sportojot, locītavas tiek ļoti noslogotas. Lai izvairītos no iespējamām problēmām, ir vērts lietot uztura bagātinātājus, kas tās stiprina. Šādi produkti bieži ir bagātināti ar glikozamīnu, kas dziedē bojātos audus. Kurkumīns cīnās ar brīvajiem radikāļiem, zivju eļļa samazina iekaisuma risku, bet kolagēns samazina sāpes un nodrošina lielāku elastību un lokanību. Tāpat ir vērts pievērst uzmanību uztura bagātinātājiem, kas ir bagātināti ar C, B un D vitamīniem.

sieviete un virietis taisa vingrinajumus ara

Populārākie uztura bagātinātāji sportam

Acīmredzot, ka izvēles netrūks jebkurā gadījumā, un dažus uztura bagātinātājus var izmantot pat vairākiem dažādiem mērķiem. Ir lietderīgi atcerēties, kādas funkcijas veic visbiežāk izvēlētie uztura bagātinātāji:

  • Olbaltumvielas palīdz muskuļiem attīstīties un atjaunoties. Tās spēj paātrināt vielmaiņu, samazināt apetīti, bet tomēr saglabāt muskuļu masu. Šīs vielas veicina arī citu audu augšanu un veselīgu attīstību.

  • Aminoskābes nodrošina šūnu reģenerācijas procesus, palīdz muskuļiem atgūties, neļauj tiem noārdīties un var darboties kā enerģijas avots. BCAA arī palielina spēku un izturību, un tiem var būt pozitīva ietekme uz atvadīšanos no taukiem vai muskuļu uzaudzēšanu.

virietis dzer kokteili ar aminoskabem pirms trenina

  • Kreatīns paaugstina muskuļu tonusu un spēku, sniedz enerģiju un veicina liesās muskuļu masas pieaugumu.

  • L-karnitīns veicina ātrāku tauku dedzināšanu un lieso muskuļu augšanu, palīdz mazināt nogurumu, normalizē cukura līmeni asinīs, palēnina kaulu noārdīšanās procesus un uzlabo sirdsdarbību.


  • Glutamīns palīdz muskuļiem vieglāk atgūties, ļauj ātrāk uzņemt nepieciešamās vielas un tieši dēļ tā tie sāk ātrāk attīstīties. Šis bagātinātājs palīdz arī ātrāk atgūstieties pēc treniņiem, izvairieties no noguruma un vieglāk cīnieties ar stresu

glutamins sportam uz galda


  • Ogļhidrāti nodrošina enerģiju, palīdz ātrāk sadedzināt taukus un nodrošina olbaltumvielu uzkrāšanos muskuļos.

Uztura bagātinātājos noteikti atradīsiet vēl vairāk šādu vielu, tāpēc vajadzētu ieskatīties to funkcijās un apsvērt, vai tās ir saistītas ar Jūsu mērķiem.

Ko vēl ir svarīgi ņemt vērā, izvēloties uztura bagātinātājus sportam?

Lai būtu vēl vieglāk izvēlēties pareizos uztura bagātinātājus, ir svarīgi pievērst uzmanību sekojošiem padomiem:

  • Uzmanīgi lasiet etiķetes. Šeit Jūs atradīsiet informāciju par to, kādas vielas un to daudzums ir attiecīgajā produktā. Lai sasniegtu vislabākos rezultātus, ir svarīgi pievērst uzmanību tam, kad ir jālieto uztura bagātinātāji un kāda ir ieteicamā dienas deva.

sieviete lasa etiketi uz sporta uztura

  • Pievērsiet uzmanību ražotājam. Labi pazīstami zīmoli vienmēr ir saistīti ar augstu kvalitāti, drošību un uzticamību. Ja izvēlaties sporta uztura bagātinātājus pirmo reizi, pameklējiet atsauksmes internetā.
  • Uzziniet uztura bagātinātāju izcelsmi. Šis aspekts būs svarīgs tajā gadījumā, ja izvairīsieties no dzīvnieku izcelsmes produktiem. Ja uztura bagātinātāji ir piemēroti veģetāriešiem un vegāniem, ražotāji bieži sniedz šo papildu informāciju.

vierietis sastada sarakstu ar veseligu dzivesveidu

Ievērojot visus šos padomus, Jūs viegli atradīsiet sportam piemērotākos uztura bagātinātājus. Tad atliek tikai gādāt, lai treniņi būtu pēc iespējas efektīvāki un nestu Jums vēlamos rezultātus. Ja plānojat mainīt savu sporta zāli uz mājas vidi, padomus par to Jūs atradīsiet rakstā - Kā sportot mājās?

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
5 Pircēja vērtējums

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?