Noderīgi padomi

Bērns sāk pārvietoties ar velosipēdu? 5 noderīgi padomi drošai braukšanai ar velosipēdu

Plaša izvēle velosipēdu piederumiem un aksesuāriem
26 03 2020
drosa brauksana uz velosipeda

Iestājoties siltākam laikam, visi vēlas arvien vairāk laika pavadīt ārā. Arī bērniem tas ir laiks, kad var vairāk rotaļāties un nodoties āra aktivitātēm. Viens no aktivitāšu veidiem ir braukšana ar velosipēdu. 

Laikā, kad bērns sāk apgūt jaunas iemaņas, ir jādomā ne tikai par viņa drošību, bet arī par noteikumiem, kas bērnam būtu jāzina. 

Turpmākajā rakstā apskatīsim piecus noderīgus padomus, kas būtu jāņem vērā laikā, kad bērns apgūst braukšanu ar velosipēdu. 

Drošības noteikumi

Pirmais un galvenais noteikums ir bērnu mācīt drošā vietā, prom no satiksmes, jo uzsākot mācības ne visiem bērniem tas padodas uzreiz - var būt gan krišana, gan nespēja noturēt stūri taisni, tāpēc, jo tālāk būsiet no lielceļa vai satiksmes, jo drošāk mācības noritēs. Noteikti arī iedrošiniet bērnu, ja uzreiz braukšana nesanāk. 

Runājot par braukšanu satiksmē, jāņem arī vērā, ka līdz 10 gadu vecumam bez pieaugušajiem bērniem nav atļauts pārvietoties ar velosipēdu satiksmē, turklāt līdz 7 gadu vecumam bez pieaugušā pavadības nedrīkst braukt arī pa ietvēm vai velosipēdistu ceļiem. 

No 10 gadu vecuma, apgūstot Ceļu satiksmes drošības direkcijas satiksmes noteikumus un nokārtojot eksāmenu, bērns var iegūt velosipēda vadītāja apliecību, attiecīgi, tad viņš var piedalīties satiksmē bez pieaugušā pavadības. Drošības pēc izejiet ar bērnu arī maršrutus, lai tas pārzinātu, kur un kā drīkst braukt. 

Inventārs

Mācoties braukt ar velosipēdu nodrošiniet, kā arī radiniet bērnu pie braukšanas inventāra - ķiveres un ceļu sargiem. Pēc noteikumiem, bērniem līdz 12 gadu vecumam ir obligāti jālieto jau minētā aizsarķivere, kā arī papildus ir vēlama atstarojoša veste, ja dodaties izbraucienos ārpus mājas pagalma. 


Pirmais velosipēds

Pirmajam bērna velosipēdam ir jābūt sapņu piepildījumam un kaut kam tādam, ko bērns patiesi ir vēlējies.

Izvēloties velosipēdu, ir dažas lietas, kas ir jāņem vērā:

  • Sēdeklim ir jābūt noregulētam tā, lai bērns apsēžoties varētu viegli aizsniegt pedāļus, proti, kājām ir jābūt taisnām. 
  • Velosipēda stūrei ir jābūt tā, lai bērnam ir ērti sēdēt, kā arī viegli aizsniegt stūri. Lūdziet, lai bērns paskaidro savas sajūtas, piemēram, vai sajūta nav, ka viss ķermeņa svars gulstas uz plaukstām - šādā pozīcijā ātri nogurs rokas un tā nav pareiza, ērta un komfortabla poza. 
  • Atstarotāji nodrošina bērna drošību jebkurā diennakts laikā, bet it īpaši krēslas vai vakara tumsas laikā, tāpēc velosipēdam ir jābūt aprīkotam ar šīm atzīmēm - priekšā ar baltu un aizmugurē ar sarkanu, kā arī riteņa spieķos jābūt dzelteniem atstarotājiem. Papildu drošībai ir vērts arī uzstādīt lukturus - priekšā balts un aizmugurē sarkans. 


  • Velosipēdam ir jābūt pilnīgā kārtībā - bremzēm ir jādarbojas nevainojami, rāmim taisnam un stūrei perpendikulārai pret priekšējo riepu. 

Kā sagatavot bērnu braukt ar velosipēdu?

Bērnam iemācīt drošību un stabilitāti uz velosipēda var jau agrā bērnībā, kad viņš ir sācis jau staigāt - ar līdzsvara riteņiem. Tiem nav kāpšļu, tomēr bērns apgūst līdzsvara iemaņas un iepazīst stūri, kustību un veidu kā pārvietoties.