Noderīgi padomi

Staigulīši, šūpolītes lēkāšanai un citas preces mazuļiem – ieguvums vai kaitējums?

Izvēlēties staigulīšus
23 09 2017
staigulisi jaundzimasajiem

Mūsdienās preces mazuļiem var patiesi lepoties ar milzīgi lielu un daudzveidīgu klāstu, tādēļ vecākiem, jo īpaši tiem, kuri nesen sagaidījuši savu pirmdzimto, ir ļoti grūti atšķirt to, kas mazulim tiešām ir nepieciešams, un bez kā var arī iztikt. Dažas populāras ierīces, kas tiek ražotas zīdaiņiem, ir dažādi staigulīši un šūpolītes lēkāšanai, tomēr, vai šīs ierīces ir tik nevainīgas, kā šķiet?

Staigulīšu, šūpolīšu lēkāšanai un citu ierīču ražotāji apgalvo, ka viņu produkti sniedz mazulim lielāku kustības brīvību, un tādējādi vairāk iespēju iepazīt apkārtējo pasauli. Turklāt spēja brīvi pārvietoties pa istabu staigulītī vai jautrās atsperu šūpolītes lēkāšanai ir ļoti interesanta nodarbe. Tikmēr vecākiem ir brīvas rokas, viņi var paveikt kādus mājsaimniecības darbus vai veltīt vairāk laika sev. Šķiet, ka abas puses gūst labumu, un sūdzēties patiešām nav vērts, tomēr pēdējā laikā arvien biežāk ir dzirdamas diskusijas par kaitējumu, ko šīs ierīces nodara bērniem. Aiz jautrības slēpjas kaitējums. Saskaņā ar Latvijas lielākā interneta veikala 220.lv pārstāvju teikto, vecāki šūpolītes lēkāšanai un staigulīšus parasti sākt pirkt, kad bērns ir sasniedzis sešu mēnešu vai gada vecumu. Jaunākus zīdaiņus sēdināt šādās ierīces tiešām nav ieteicams, jo mazulis pats vēl nevar kontrolēt galvas, plecu un jostasvietas kustības. Pirmkārt, staigulītī iesēdināts bērns diezgan ātri saprot, ka izkustēsies no vietas var tikai tad, ja atspersies ar kājiņām. Bērns sākotnēji iemācās “pārnesumu uz aizmuguri” pēc tam - uz priekšu. Tiesa, ārsti ir pamanījuši, ka daudzi vecāki domā, ka bērns, kurš pavada daudz laika staigulītī, ātrāk iemācīties staigāt, jo kustības staigulītī atgādina soļus. Diemžēl tie ir maldi. Saskaņā ar zinātnisko pētījumu datiem, zīdaiņi, kuri daudz laika pavadījuši staigulītī, attīstībā atpaliek vairākus mēnešus, salīdzinot ar bērniem, kuri nav redzējuši šādu ierīci. Otra ļoti populāra prece bērniem ir visdažādākās šūpolītes lēkāšanai.

Šūpolītes lēkāšanai ir vairāku veidu. Dažas ir stacionāras, tās var ierīkot jebkurā istabas vietā, bet citas ir karināmas pie durvīm vai uz speciālas karabīnes. Bērns, sēžot šūpolītēs un atsperoties ar kājiņām pret zemi, var lēkāt. Parasti bērniem šāda lēkāšana sagādā daudz prieka un jautrus brīžus, un vecāki ļaujas kārdinājumam tādu iegādāties. Protams, šūpolīšu ražotāji apgalvo, ka tās stiprina kāju muskuļus, attīsta koordināciju un pozitīvi ietekmē bērna kustību attīstību. Tomēr mediķi šādam viedoklim pilnībā nepiekrīt. Ievērojami vairāk muskuļu strādā, kad bērns stāv uz zemes, kaut kur atbalstīdamies. Turklāt šūpolītes lēkāšanai maina smaguma centru, un tam nav nekādas pozitīvas ietekmes uz bērna kustību attīstību.

Lielu kritiku staigulīši un šūpolītes lēkāšanai un citas līdzīgas preces mazuļiem izpelnās, jo tajos ieliktie zīdaiņi bieži savainojas. Lai gan visi zīdaiņu preču ražotāji cenšas, lai viņu produkti būtu pēc iespējas drošāki un bērnam draudzīgāki, tomēr realitāte ir tāda, ka ar staigulīšiem mazuļi bieži nokrīt pa kāpnēm un iespiež pirkstiņus durvīs. Mazulis ar relatīvi lielu pārvietošanās brīvību var nejauši sasniegt virsmu, kur atrodas trausli, smagi vai asi priekšmeti.

Dilemma: pirkt vai nepirkt?

Kā vecākiem izlemt, vai izmantot šīs tik populārās un citu slavētās ierīces bērniem, vai tomēr nē. Visbiežāk vecāki šūpolītes lēkāšanai vai staigulīšus izvēlas, jo tajos iesēdināts bērns kādu laiku ir nodarbināts, tikmēr vecāki var paveikt dažus saimniecības darbus, atpūsties un baudīt mieru. Protams, vecāki šīs ierīces izmanto arī tādēļ, ka bērns tajās labprāt pavada laiku. Ārsti pediatri stingri neaizliedz šo ierīču izmantošanu, tomēr kas pārāk daudz – tas par sliktu. Tātad bērnu pavadītais laiks staigulītī vai šūpolītēs lēkāšanai ir stingri jāierobežo. Daži ārsti apgalvo, ka dienas laikā mazulim šādās ierīcēs vajadzētu pavadīt ne vairāk par pusstundu vai stundu. Vecākiem vajadzētu atcerēties, ka kustības uz stabila pamata bērnam ir daudz lietderīgākas: bērns iemācās pārvietoties bez palīglīdzekļiem, tādēļ strādā visi ķermeņa muskuļi. Tātad, pirkt vai nepirkt staigulīti, šūpolītes lēkāšanai vai citas kustību ierīces bērniem, ir vecāku individuāla izvēle, tomēr ir rūpīgi jāapsver visi šo ierīču pozitīvie un negatīvie lietošanas aspekti un tikai tad jāpieņem lēmums. Zinot, ka uz mazuļa motoro attīstību šīm ierīcēm nav nekādas pozitīvas ietekmes, vienmēr ir iespējams apsvērt citas iespējamās alternatīvas. Kā minēts iepriekš, mūsdienās bērniem paredzēto preču klāsts tiešām liels, tādēļ nav grūti izveidot patīkamu un rotaļīgu vietu uz zemes, izmantojot dažāda veida manēžas vai drošības vārtiņus. Tā mazulis mācīsies pārvietoties un atklās brīnišķīgo spēļu pasauli, un, ja tam pievienosies arī vecāki, laime būs divtik liela.

TOP piedāvājumi: Staigulīši


Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
3 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?