Noderīgi padomi

20 fakti par ūdeni, kurus nezinājāt

22 07 2020
glaze ar udeni

Ūdens ir visas dzīvības pamatā. Bez tā nespēj dzīvot ne cilvēki, ne dzīvnieki, ne arī augi. Kā zināms, tad cilvēka organisms sastāv no aptuveni 70% ūdens. Ar tā palīdzību tiek nodrošinātas visas dzīvībai nepieciešamās funkcijas, tāpēc ir jāparūpējas, lai organisms katru dienu saņemtu nepieciešamo šķidruma daudzumu. 

Raksta turpinājumā iegūsiet informāciju par to, kāpēc nepieciešams dzert ūdeni, kas norāda uz to, ka organismā ir šķidruma trūkums, kā arī 20 interesantus faktus par ūdeni, ko, iespējams, vēl nebūsiet dzirdējis. 

sieviete dzer tiru udeni no glazes

Kāpēc cilvēkam nepieciešams ūdens?

Kā jau iepriekš tika minēts, tad ūdens nodrošina visas dzīvībai svarīgās funkcijas, tāpēc tas ir ļoti nepieciešams cilvēka organismam. 

Ja ūdens netiek uzņemts pietiekamā daudzumā, sākas dehidrācija jeb atūdeņošanās, kā rezultātā tiek ietekmēta gan cilvēka fiziskā, gan psihiskā veselība. Tāpat arī paātrinās novecošanās process. 

Visvairāk ūdens nepieciešams iekšējo orgānu - aknu un nieru darbībai, kā arī tas vajadzīgs, lai normāli darbotos gremošanas sistēma. Vēl ūdens palīdz nodrošināt labas darbaspējas un garastāvokli. 

Cik ūdens jāizdzer dienas laikā? 

Cilvēka organisms dienas laikā nepārtraukti patērē šķidrumu, tāpēc ir svarīgi to uzņemt atpakaļ, vislabāk ar tīru ūdeni, nevis dzerot kafiju, tēju vai sulas. Uzreiz nav iespējams pateikt, cik ūdens jāizdzer dienā, jo tas atkarīgs no vairākiem faktoriem, tomēr skaidrs ir viens - bez ūdens cilvēks nespēj dzīvot. 

Nepieciešamais ūdens daudzums ir atkarīgs gan no klimata, gan veselības stāvokļa, kā arī no fizisko aktivitāšu daudzuma. Tāpat arī uzturs ietekmē to, cik daudz ūdens ir jāuzņem. Ja uzturā tiek lietoti sāļi un trekni ēdieni, tad nepieciešams uzņemt vairāk ūdens. Arī kafijas dzeršana, alkohola lietošana un cukurotu dzērienu lietošana palielina nepieciešamību vairāk un biežāk padzerties. 

Visoptimālākā formula, pēc kuras nosaka nepieciešamo ūdens daudzumu, ir uz katru ķermeņa kilogramu uzņemt 30 mililitrus ūdens. Tāpat iesaka dienas laikā uzņemt vismaz 2 litrus šķidruma. Ir cilvēki, kuri apgalvo, ka viņiem negaršo ūdens, tāpēc ir grūtības to uzņemt nepieciešamajā daudzumā. Šim nevajadzētu kļūt par attaisnojumu, lai nedzertu ūdeni. Ja tam klāt pievieno citronu, laimu vai kādu citu citrusaugli, tas uzreiz kļūst garšīgāks, ka arī lieliski veldzē slāpes.

Ūdens jādzer regulāri, jo, ja jūtat slāpes, tas jau norāda uz to, ka sākusies dehidrācija. Internetā var atrast informāciju par to, kā vēl uzlabot ūdens garšu, lai to būtu patīkamāk un vieglāk uzņemt.

kruka un divas glazes ar aukstu udeni

Kas liecina par nepietiekamu šķidruma daudzumu organismā?

Tā kā organisma funkcionēšanai ūdens ir ļoti svarīgs, tā trūkšanas gadījumā cilvēka ķermenis sāk dot vairākus signālus. Pirmais signāls tiek raidīts no gremošanas trakta un zarnām. 

Ja sāk trūkt ūdens, tad arī tualetes apmeklējums kļūst arvien apgrūtinošāks un vēders biežāk uzpūšas. Vēl par ūdens trūkumu cilvēka organismā liecina nogurums, galvassāpes, koncentrēšanās grūtības, kā arī muskuļu un locītavu sāpes. Arī āda var būt sausa, var šķelties nagi un mati. 

Ūdens nodrošina arī vairāku orgānu, piemēram, nieru darbību. Nieres attīra organismu no dažādiem toksīniem, kā arī kaitīgām vielām. Ja organismā trūkst ūdens, arī nieres nespēj normāli funkcionēt. 

Tāpat ūdens spēlē nozīmīgu lomu sirds un asinsvadu sistēmas darbībā. Ūdens rūpējas par to, lai asinis pārāk nesarecē, lai tās būtu pēc iespējas šķidrākas. Ja organismā trūkst ūdens, tad tiek ņemtas rezerves no asinsvadu sistēmas, kas var novest pie veselības problēmām. Pietiekama ūdens uzņemšana samazina sirds un asinsvadu slimību risku. 

Vēl viens signāls, ka organismā trūkst ūdens, ir izsalkums. Nereti var gadīties tā, ka kārojas pēc saldumiem vai dažādiem miltu izstrādājumiem. Lai gan patiesībā nepieciešams padzerties. Ūdens palīdz remdēt šo maldīgo izsalkuma sajūtu. 

Nepietiekama šķidruma uzņemšana atspoguļojas ne tikai organisma iekšienē, bet arī ārienē. Pirmais, kas norāda, ka organismā ir ūdens trūkums, ir āda. Ūdens mitrina ādu no iekšienes. Ja tas netiek darīts pietiekamā daudzumā, tad sāk parādīties krunciņas. Šis noteikti visvairāk uztrauc daiļā dzimuma pārstāves, tāpēc viņām it īpaši vajadzētu piedomāt pie tā, vai katru dienu tiek uzņemts nepieciešamais daudzums ūdens.

Fakti par ūdeni, ko, iespējams, iepriekš nezinājāt:

 1. Pietiekama ūdens daudzuma uzņemšana pasargā ādu no priekšlaicīgas novecošanās.
 2. Tikai 1% no visa ūdens, kas atrodas uz zemes, ir derīgs dzeršanai.
 3. 83% ūdens atrodas cilvēka asinīs.
 4. Tikai 3% no pasaules ūdens ir saldūdens. Lielākā tā daļa atrodas ledājos ledus stāvoklī.
 5. Ūdens ir lielisks šķaidītājs, tāpēc tajā var atrast dažādas vielas. Gan organismam nepieciešamas, gan kaitīgas. 
 6. Ja pilnībā izkustu pasaules ledāji, tad ūdens līmenis paceltos par aptuveni 64 metriem. Tas nozīmētu to, ka viena astotā daļa no zemes applūstu.
 7. Cilvēka smadzenes sastāv aptuveni no 80% ūdens.
 8. Ūdenim ir trīs agregātstāvokļi - ciets, šķidrs un gāzveida. 
 9. Ūdens iztvaiko 100 grādu temperatūrā pēc Celsija, savukārt pie 0 grādiem pēc Celsija, tas sasalst. 
 10. Ūdens ir pati sastopamākā viela uz visas zemes. Aptuveni 80% zemeslodes virsmas klāj ūdens.
 11. Dzeramā ūdens iegūšanai izmanto arī virszemes ūdeņus, ne tikai pazemes. Taču, lai tie būtu derīgi dzeršanai, tie tiek rūpīgi attīrīti. Lai to varētu izdarīt, palīgā var nākt dažādi ūdens filtri.
 12. Vienas dienas laikā cilvēkam nepieciešams uzņemt vismaz 2 litrus šķidruma. Jāņem vērā, ka no šiem 2 litriem aptuveni 1,5 litriem jābūt tīram dzeramajam ūdenim.
 13. Pietiekama un regulāra ūdens uzņemšana samazina vairāku slimību risku, piemēram, sirds un asinsvadu slimības.
 14. Dzīvnieku un arī augu organismos ir apmēram 50% ūdens.
 15. Zemes mantijā ir aptuveni 11 reizes vairāk ūdens, nekā pasaules okeānos kopā.
 16. Cilvēks, neuzņemot nekādu pārtiku, var izdzīvot aptuveni mēnesi. Savukārt bez ūdens uzņemšanas cilvēks var izdzīvot tikai apmēram 5 dienas. 
 17. Rīgā cilvēkus apgādā ar dzeramo ūdeni, kas tiek iegūts gan no pazemes avotiem, gan no Daugavas, protams, to kārtīgi attīrot. Pārējie Latvijas iedzīvotāji tiek nodrošināti ar dzeramo ūdeni no dažādiem pazemes avotiem.
 18. Ūdens pilda pašas svarīgākās organisma funkcijas, piemēram, šķīdina barības vielas, izvada liekos toksīnus, rūpējas par normālu ķermeņa temperatūru un vēl citas funkcijas.
 19. Ūdens struktūra spēj mainīties mūzikas skaņu vai mehānisku iedarbību rezultātā.
 20. Ūdens spēj atstarot aptuveni 5% saules staru.

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
4 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2021 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.