Noderīgi padomi

Ledusskapja tīrīšana un atkausēšana

Plaša izvēle ledusskapjiem
28 04 2021
sieviete tira ledusskapi

Ledusskapis un saldētava bez šaubām nepieciešama ikvienā virtuvē. Un arī šī ierīce, gluži kā citas, reizi pa reizei ir jātīra, lai uzturētu to atbilstošā stāvoklī, kā arī parūpētos par drošu pārtikas uzglabāšanu.

Eksperti iesaka ledusskapi tīrīt divas reizes mēnesī, lai nepavairotu sliktās baktērijas, saglabātu noteiktu kārtību un atbrīvotos no produktiem, kuru lietošanas termiņš jau ir pagājis. Izlasiet šo rakstu, lai saprastu, kā tīrīšanu veikt viegli un ātri!

Kā sagatavoties ledusskapja un saldētavas tīrīšanai?

 • Padomājiet, kur uzglabāsiet pārtiku uzkopšanas laikā. Produktu iegādi nedēļai vēlams veikt tad, kad tīrīšanu esat pabeidzis. Izmetiet ārā preces, kurām beidzies derīguma termiņš!
 • Atvienojiet ledusskapi no elektrības.
 • Ja ledusskapim nav No Frost sistēmas, tad ledusskapja atkausēšana var aizņemt vairākas stundas. 
 • Ja izmantojat brīvi stāvošo modeli, to vēlams atbīdīt no sienas.

Virtuves virsmas tīrīšanas un dezinfekcijas līdzekļi

Ledusskapja tīrīšanai ir piemēroti dažādi virtuves tīrīšanas līdzekļi, piemēram, mīkstās salvetes ar dabīgo citrusaugļu eļļu. Tomēr, tīrot ledusskapja iekšpusi, jāizvairās no dažu produktu lietošanas, pat to, kas īpaši paredzēti virtuves virsmām. 

Liela daļa tīrīšanas līdzekļu ir ļoti spēcīgi, satur ķīmiskas vielas, kas iznīcina parastos virtuves mikrobus. Tomēr šiem līdzekļiem nevajadzētu nonākt tiešā vai netiešā saskarē ar pārtiku. Vēlams arī izvairīties no dezinfekcijas līdzekļiem. 

Vislabāk ir izvēlēties dabīgus tīrīšanas līdzekļus vai tādus, kas paredzēti tieši ledusskapja iekšpuses tīrīšanai.

Vai dabīgie aizsardzības līdzekļi ir efektīvi?

Droši vien visi ir dzirdējuši par maģisko duetu - sodu un etiķi. Soda labi noņem dažāda veida traipus, absorbē sliktas smakas, savukārt etiķis ir piemērots visa veida nerūsējošā tērauda priekšmetu tīrīšanai. 

Ja Jums nav sodas un etiķa, ledusskapja tīrīšanu varat veikt arī ar trauku mazgāšanas līdzeklis, kas izšķīdināts siltā ūdenī. Jebkurā gadījumā visas ledusskapja daļas noslaukiet ar sūkli un pēc tam labi notīriet ar tīru, mitru drānu.

ledusskapja tirisana ar dazadam metodem

Tīrīšanas metodes

Pirms tīrīšanas vispirms sagatavojiet visus nepieciešamos priekšmetus: tīrīšanas līdzekli, sūkli un dažas drānas. 

ledusskapja tirisana ar lupatinu un specialu tirisanas lidzekli

8 tīrīšanas soļi:

 • Izņemiet visu no ledusskapja!
 • Izņemiet arī plauktus un atvilktnes! Vislabāk tos uzglabāt vannā vai dušā. Nomazgājiet visas daļas ar trauku mazgājamo šķidrumu un siltu ūdeni.
 • Noskalojiet detaļas ar tīru ūdeni un noslaukiet tās sausas!
 • Tīriet ledusskapja sienas ar īpašām salvetēm, mazgāšanas līdzekļiem, sodas un etiķa maisījumu vai vienkārši siltu ūdeni ar trauku mazgāšanas līdzekli.
 • Noslaukiet visu ar mitru, tīru drānu, lai notīrītu visus mazgāšanas līdzekļa atlikumus. Pēc tam labi nosusiniet ar papīra dvieli vai mikrošķiedras drānu!
 • Kad ledusskapis ir pilnīgi tīrs, ielieciet plauktus un atvilktnes atpakaļ.
 • Tagad salieciet visu ēdienu ledusskapī. Iztīriet tos konteinerus, kas atgriezīsies ledusskapī, ar mitru drānu un nosusiniet. Ja ledusskapja plaukti bija netīri, visticamāk, ka uz tiem uzliktās burkas arī nebūs tīras, tādēļ notīriet arī tās.
 • Atcerieties notīrīt ledusskapja gumiju. Tur bieži uzkrājas netīrumi, kas neļauj ledusskapja durvīm palikt hermētiskām. Mitra drāna ir lieliski piemērota tīrīšanai.

arejas gumijas tirisana ledusskapi

Kā atbrīvoties no sliktas smakas ledusskapī?

Ja no ledusskapja izdalās nepatīkama smaka tiklīdz tas tiek atvērts, Jums jārīkojas pēc iespējas ātrāk. Sliktas smakas uzsūcas slikti iepakotos pārtikas produktos un plastmasas traukos, un baktērijas, kas uzkrājas ledusskapī, galu galā sabojā arī pārtiku.

sieviete tira ledusskapi iekspuse

5 pasākumi, lai likvidētu un aizsargātu ledusskapi no sliktas smakas:

 • Rūpīgi iztīriet ledusskapi!
 • Ja tīrīšana nepalīdz, uz pāris stundām ielieciet cepamās sodas trauku tukšā ledusskapī! Tas lieliski absorbēs slikto smaku.
 • Ja ledusskapis ir mazs, izveidojiet noteiktu sistēmu! Biežāk izmantotos produktus ievietojiet vienā no plauktiem, bet, piemēram, burciņas vai konservu bundžas, kuras drīkst uzglabāt arī augstākā temperatūrā, ievietojiet virtuves skapītī.
 • Citronskābe ir lielisks veids, kā novērst sliktu smaku. Samitriniet vates gabalu citrona sulā un noslaukiet ar to ledusskapja sienas.
 • Pārliecinieties, vai ledusskapja temperatūra ir pareiza. Ja tā ir pārāk augsta, mikrobi uzkrāsies un smarža ledusskapī parādīsies ātrāk.
 • Nopērciet īpašu smakas absorbētāju.

Ja ledusskapis jau ir vecs un smakas nepazūd pat pēc tīrīšanas, turklāt arī elektroenerģijas patēriņš ir liels, apsveriet iespēju iegādāties jaunu ledusskapi! Ja nezināt, ar ko sākt, izlasiet padomus par to, kā izvēlieties labāko ledusskapi.


Ledusskapji mūsdienās pieejami ar dažādām funkcijām – pat ar antibakteriālu pārklājumu, kas aizsargā ledusskapi no nepatīkamām smakām, pelējuma un baktērijām, tādējādi arī atvieglojot tīrīšanas darbus.

Jaunākajos ledusskapju modeļos ir arī ātrās dzesēšanas un sasaldēšanas funkcijas, mitruma kontrole, kā arī automātiska temperatūras kontrole.

Kā atkausēt saldētavu?

Ir svarīgi zināt, kā atkausēt ledusskapi pareizi, jo nepareizi veicot atkausēšanu, var sabojāt ierīci. Pirms atkausēšanas jāpadomā, kur tiks uzglabāts saldētavas saturs - jāņem vērā, ka lielu daļu no produktiem pēc atkausēšanas nevajadzētu sasaldēt atkārtoti.

Diennakti pirms atkausēšanas ieteicams ieslēgt saldētavas ātrās sasaldēšanas režīmu, lai papildus sasaldētu pārtiku, kas tajā atrodas. Pirms iztukšot saldētavu un sākt tās atkausēšanu, ierīce jāizslēdz un jāatvieno no strāvas.

Atkausēt saldētavu ieteicams tikai tad, ja ledus slānis sadzīves tehnikas iekšpusē ir lielāks par 5mm. Lai saldētavas atkausēšanas process nebūtu jāveic bieži, ieteicams lieko ledus kārtu no saldētavas sienām noņemt ar speciālu skrāpi.

Atstājiet saldētavas durvis atvērtas un uz grīdas novietojiet dvieli vai citu drānu! Ja ir pietiekami daudz vietas, zem ledusskapja var likt bļodu vai citu trauku, kurā pilēt ūdenim, kad ledus sāks kust. Veicot atkausēšanu, svarīgi uz grīdas nolikto drānu ik pa laikam nomainīt pret sausu. Saldētavas durvis jāatstāj vaļā tik ilgi, kamēr visu ir izdevies atkausēt.

Efektīvs veids, kā atkausēt ātrāk, ir saldētavā ievietojot trauku ar siltu ūdeni. Jāņem vērā, ka fēna vai citu ierīču izmantošana nav drošs veids, kā atkausēt saldētavu, tādēļ tādas metodes izmantot nedrīkst! 

Kamēr saldētavas durvis ir vaļā un notiek atkušana, ir svarīgi, lai process tiktu uzraudzīts.

Kad ledus jau kādu laiku kusis, ar speciālu piederumu var mēģināt atdalīt no sienām lielākos ledus gabalus. Ledus noņemšanai neizmantojiet nažus, neskrāpējiet un nelauziet, jo tā var sabojāt saldētavu!

Kā pareizi tīrīt saldētavu?

Kad saldētava pilnībā atkausēta, iztīriet ūdens rezervuāru, ja tāds ir, kā arī iztīriet saldētavas iekšējās sienas un virsmas ar siltu ūdeni un etiķi, dzeramo sodu vai trauku mazgājamo līdzekli. Neaizmirstiet nomazgāt un nosusināt izņemamos plauktus un atvilktnes. 

Kad viss nomazgāts un noslaucīts, salieciet saldētavā atpakaļ visas izņemamās daļas. Ieslēdziet ledusskapi un pārliecinieties, ka gan ledusskapja, gan saldētavas nodalījumos ir noregulēta atbilstoša temperatūra (ledusskapī – +3 līdz +5 grādi, saldētavā -18 grādi).

Kas jāievēro, tīrot ledusskapi un saldētavu?

 • Nelietojiet tvaika tīrīšanas ierīces;
 • Veicot sadzīves tehnikas tīrīšanu, neizmantojiet asas švammītes, birstes vai abrazīvus, spēcīgus un ķīmiskus tīrīšanas līdzekļus (skābes, hloru un tamlīdzīgi);
 • Pirms tīrīšanas izlasiet lietošanas instrukciju;
 • Izvairieties no mitruma nokļūšanas uz elektriskajiem savienojumiem vai ventilācijas restītēm;
 • Vienmēr atvienojiet ledusskapi no strāvas, pirms to sākat tīrīt. Produktus saldētavā ievietojiet tikai tad, kad temperatūra tajā sasniegusi iestatījumos uzstādīto līmeni;
 • Izvairieties likt produktus ledusskapī un saldētavā bez iepakojuma, vāciņa vai pārklājuma;
 • Lieciet produktus plauktos tā, lai tie nepieskaras ledusskapja sienām;
 • Tīrīšanas laikā lietojiet gumijas cimdus.

Ja esat pamanījis, ka laiks jaunas sadzīves tehnikas iegādei, ieskatieties 220.lv piedāvājumā!

Pircējiem patika šis ieraksts

3.9/5
7 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?