Noderīgi padomi

Kas jāņem vērā, izvēloties matraci, cilvēkam ar alerģijām vai astmu?

Plaša izvēle matračiem
13 12 2019
saklata gulta moderna gulmaistaba

Alerģija vai astma patiešām var negatīvi ietekmēt miega kvalitāti, ja nav piemērota matrača. Niezošas acis, iesnas, galvassāpes, astmas simptomu saasināšanās ir ļoti nepatīkama pieredze, no kā labprāt izvairītos ikviens. 

Liela daļa cilvēku, kuriem ir alerģija vai astma, atzīst, ka simptomi mēdz saasināties tieši guļamistabā. Kaut arī medikamenti var sniegt īslaicīgu atvieglojumu, tomēr labākais ilgtermiņa risinājums ir atbrīvot guļamtelpu no lietām, kas izraisa alerģiju. Kādi matrači ir piemērotākie cilvēkiem ar alerģiju vai astmu? Ko ņemt vērā, tos izvēloties? Par to turpinājumā! 

Kas izraisa alerģiju?

Lai arī ir dažādi alerģiju ierosinātāji, tomēr, ja runa ir par guļamistabu, pie alerģiskām reakcijām visbiežāk vainojamas putekļu ērcītes. Tās dzīvo katrā mājoklī - īpaši matračos un paklājos. Putekļu ērcīšu atkritumu produkti satur olbaltumvielas, kas cilvēkiem mēdz izraisīt alerģiskas reakcijas. 

Diemžēl pilnībā atbrīvoties no putekļu ērcītēm ir gandrīz neiespējami - pat rūpīga tīrīšana likvidē tikai daļu no tām. Alerģiju var izraisīt arī pelējums, kas nemanot var izveidoties matrača iekšpusē. Visbiežāk pelējums veidojas matračos ar putu pildījumu. 

Visbeidzot - arī materiāli, kas tiek izmantoti matraču izgatavošanā, var izraisīt alerģiju. Kaut arī tie ir retāk sastopami nekā putekļu ērcīšu un pelējuma izraisītas alerģijas, tomēr daži cilvēki mēdz būt alerģiski pret lateksa vai putu matračiem. Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, svarīgi iepazīties ar informāciju par matrača ražošanā izmantotajiem materiāliem. 

Piemēram, latekss tiek uzskatīts par hipoalerģisku materiālu - mikroorganismiem, kas izraisa alerģiju, lateksa matracī ir grūti iekļūt un vairoties. Tomēr, kā jau minēts iepriekš, dažiem cilvēkiem ir alerģija pret pašu lateksu. Parasti gan simptomi rodas, kad latekss saskaras ar ādu, tādēļ, ja alerģija ir vieglā formā, palīdzēt var piemērots matrača pārvalks, kas pasargā ādu no saskares ar matrača materiālu. 


Vēl daži ieteikumi alerģijas simptomu mazināšanai guļamistabā

Lai arī no alerģijas izraisītājiem pilnībā izvairīties nav iespējams, tomēr dažādi izstrādājumi var palīdzēt mazināt to ietekmi. Tadi ir hipoalerģiskie matrači un matraču pārvalki, kā arī pretalerģiskās segas un spilveni. 

Svarīgi arī regulāri mazgāt gultas veļu augstā ūdens temperatūrā - eksperti iesaka to mazgāt 60 ° C vismaz reizi nedēļā. Tas palīdz iznīcināt putekļu ērcītes, tāpat kā pareiza matrača kopšana. 

Ja, neskatoties uz hipoalerģiska matrača un citu piemērotu piederumu izmantošanu, alerģiskas reakcijas vai astmas simptomi joprojām saasinās, iespējams, problēma nav Jūsu gultā. Piemēram, putekļu ērcītes dzīvo arī paklājos, aizkaros un mīkstajās rotaļlietās - te varētu palīdzēt regulāra tīrīšana. 

Turiet skapja durvis vienmēr aizvērtas, lai putekļu ērcītes, kas pārvietojas pa gaisu, nenokļūst uz Jūsu drēbēm. Pievērsiet uzmanību arī visam citam, kas varētu izraisīt alerģisku reakciju, piemēram, ziediem vai krāsai, kas ir uz sienām. Jāņem arī vērā, ka putekļu ērcītes visātrāk vairojas tieši siltā vidē. 

Visbeidzot padomājiet, kad pēdējo reizi mainījāt gultas matraci. Tas jāmaina reizi astoņos līdz desmit gados, savukārt spilveni - reizi gadā.