Noderīgi padomi

Kas ir Isofix un ko par to vajadzētu zināt?

17 12 2020
isofix stiprinajums autmasina

Auto sēdeklītis ir viena no svarīgākajām precēm, kuru vecāki iegādājas, gaidot mazuli. Un tas ir pamatoti, jo, braucot automašīnā ar bērnu, drošība ir īpaši svarīga . Plašais un daudzveidīgais autokrēsliņu piedāvājums mūsdienās un ar tiem saistītie jēdzieni dažkārt var būt mulsinoši. Šajā rakstā mazliet tuvāk iepazīsimies ar to, kas raksturo ISOfix.

ISOfix - kas tas ir?

Ar ISOfix (International Standards Organisation Fix) apzīmē starptautiski atzītu autokrēsliņu stiprināšanas standartu. Tā galvenais mērķis ir saistīts ar bērnu drošību, braucot automašīnā, kā arī pēc iespējas mazināt traumas, kādas bērns var gūt negadījumā. 

ISOfix sistēma ir iebūvēta sēdeklītī vai tā pamatnē, savukārt mašīnas ir aprīkotas ar speciāliem ISOfix stiprinājumiem, kas nodrošina vienkāršu un ātru autokrēsliņu vai to pamatnes uzstādīšanu. 

ISOfix izveidoja Volkswagen un Britax-Römer. Kopš 2011. gada ISOfix standarts ir obligāts visiem Eiropā ražotajiem auto, tāpēc katrai jaunajai automašīnai aizmugurējā sēdeklī iebūvētas ISOfix stiprināšanas vietas.

isofix stiprinajumi masina

Vai visi auto sēdeklīši ir aprīkoti ar ISOfix?

Mūsdienās ISOfix risinājumi ir pieejami dažādu vecuma grupu auto krēsliņiem.

0 un 0+ grupas auto sēdeklīšos parasti nav integrēti ISOfix stiprinājumi, tādēļ pievērsiet uzmanību tam, vai ir nepieciešama speciāla bāze jeb pamatne, kurai ir vajadzīgie stiprinājumi, lai to varētu pievienot automašīnā. Pēc tam auto krēsliņš tiek piestiprināts pie ISOfix bāzes, un vajadzības gadījumā to var viegli noņemt, attaisot tikai tās sprādzes, ar kurām nofiksēts bērns. Ikdienā nav jāuztraucas par to, vai esat autokrēsliņu piestiprinājuši automašīnai. 0 -1 grupas (pārvadājot bērnus līdz 4 gadu vecumam) autokrēsliņu stiprināšanai par labāko tiek atzīts tieši ISOfix. 

Savukārt 2/3 grupas (bērniem vecumā no 4 līdz 12 gadiem) autokrēsliņu modeļi tiek kategorizēti, izmantojot ISOfit standartu. Atšķirība slēpjas tajā, ka autokrēsliņi ar ISOfix ir veidoti ar iestrādātām stiprināšanas siksnām vai trieciena aizsargu, kas pasargā bērnus no nopietnām traumām negadījumā. Savukārt, kad bērns sasniedz aptuveni 4 gadu vecumu (15 kg), viņa sēdeklītis joprojām var tikt piestiprināts ar automašīnas ISOfix savienojumiem, bet pašam bērnam tiek sprādzētas automašīnas drošības jostas. Šajā grupā ISOfix sistēma kalpo kā papildinājums automašīnas drošības jostām, kas aizsargā bērnus aizmugurējā sēdeklī.


Kā darbojas ISOfix?

Viena no galvenajām ISOfix priekšrocībām ir tā, ka ražotāji veidojuši konstrukciju tā, lai vecāki varētu pēc iespējas vienkāršāk pieslēgt sēdeklīti vai pamatni automašīnā iebūvētajiem stiprinājumiem. To būtībā nav iespējams uzstādīt nepareizi. ISOfix bāze vai sēdeklīši ir veidoti ar universāliem savienojumiem, kas piemēroti jebkuras markas automašīnai, kurā ir ISOfix stiprinājumi.

Sēdeklīša aizmugurē ir divi "krokodila" tipa slēdži no metāla, kurus piestiprina (pieāķē) automašīnai sēdekļos esošajiem stiprinājumiem, kas savienoti ar auto rāmi.

Vai manā automašīnā ir ISOfix stiprinājumi?

Ne visas mašīnas ir aprīkotas ar ISOfix sistēmu. Visbiežāk tā ir sastopama jaunākos auto modeļos, kas ražotas pēc 2001. gada. Tāpēc, pirms autosēdeklīša vai tā bāzes iegādes ar ISOfix sistēmu, noteikti pārliecinieties, vai to varēsiet uzstādīt. Ja tas nav iespējams, pievērsiet uzmanību, lai tiktu iegādāts sēdeklītis, kuru stiprina ar automašīnas drošības jostām.

Divi stiprinājumi metāla cilpu veidā parasti atrodami uz aizmugurējiem sēdekļiem vietā, kur savienojas atzveltne un pamatne.

Papildu drošībai – balsta kāja un siksna

Tie vecāki, kas jau ir meklējuši informāciju par to, kā izvēlēties autokrēsliņu bērnam, noteikti būs pamanījuši, ka ISOfix bāzes un sēdekļi mūsdienās mēdz atšķirties, piedāvājot dažāda līmeņa drošību un noderīgus papildinājumus. 

  • Top tether siksnas pievienošana - tas ir papildu drošības stiprinājums. Bērna sēdekļa siksnas piestiprināšana tiek veikta aiz aizmugurējā auto sēdekļa, pie griestiem, auto aizmugurējās sienas vai grīdas (atkarībā no spēkrata modeļa);
  • Balsta kāja - biežāk sastopams autokrēsliņu bāzes konstrukcijā. Šis papildinājums nodrošina augstāku drošību un stabilitāti, kā arī pasargā no krēsliņa apgāšanās tajā avārijas situācijās;
  • Seatfix - Recaro ir visā pasaulē pazīstams ar bērnu auto sēdekļu kvalitāti un inovācijām. Viens no papildinājumiem, kas ieviests sēdeklīšos, ir Seatfix savienotājs, kas iestrādāts kopā ar ISOfix. Seatfix savienojumi automašīnā nodrošina papildu stabilitāti un drošību gan ikdienas braucienos, gan arī avārijas situācijās.

Kādēļ izvēlēties autokrēsliņu ar ISOfix? 

Viena no galvenajām priekšrocībām ir tā, ka ISOfix sistēma pēc iespējas samazina risku, ka auto sēdekļa uzstādīšana varētu tikt veikta nepareizi, jo ražotāji ir parūpējušies par to, lai sēdekļi vai bāzes būtu aprīkotas ar viegli saprotamiem un ērti lietojamiem stiprinājumiem. Izmantojot automašīnas drošības jostas, kļūdu risks mēdz būt augstāks. 

Tāpat, protams, ikvienam vecākam ir svarīgi, lai tiktu iegādāts drošs autokrēsliņš bērnam, kas mazina iespēju tikt traumētam negadījumā. Auto sēdekļi ar ISOfix stiprinājumiem nodrošina stingru savienojumu ar automašīnas stiprinājuma punktiem. Tāpat arī testi, kuros salīdzināts ISOfix ar drošības jostām, pierāda, ka autokrēsliņu stiprināšana automašīnā ar ISOfix rūpējas par augstāku drošības līmeni avārijas situācijās, kā arī mazina risku, ka sēdeklis nebūs pareizi pievienots.

berns autokreslina, kas piestiprinats ar isofix

Vai sēdeklīši ar ISOfix ir labāki nekā modeļi, kas pieslēdzami ar drošības jostām?

Viens no jautājumiem, par ko vecāki interesējas, ir, vai bērns būs labāk pasargāts, ja viņa autokrēsliņš tiks piestiprināts ar ISOfix vai ar drošības jostām. Vienprātīga viedokļa par to nav, taču der zināt, ka ISOfix autokrēsliņu cenas parasti ir augstākas nekā modeļiem, kuru stiprināšanai auto izmanto drošības jostas. Otrajā variantā pievērsiet uzmanību tam, lai siksnas būtu piestiprinātas pareizi visos punktos, parūpējieties par to, lai bērns justos ērti un būtu drošībā, kā arī pieslēdziet pašu autokrēsliņu.

Aplūkojiet 220.lv piedāvājumu un izvēlieties atbilstošu bērniņu sēdeklīti automašīnai ar ISOfix sistēmu vai automašīnas drošības siksnu stiprinājumu jau šodien! Piedāvājumā dažādi autokrēsliņi.

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
6 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?