Noderīgi padomi

Televizori: kādu izvēlēties – LCD vai LED?

Izvēlēties televizoru
29 07 2017
izvelies televizoru savam vajadzibam

Kādu televizoru izvēlēties?

Modernie televizori pārsteidz ne tikai ar izmēru dažādību, bet arī ar daudzajām funkcijām un tehnoloģijām, kas var ievērojami apgrūtināt jaunas ierīces izvēli. Kas jums būtu jāzina pirms televizora iegādes, jums ieteiks 220.lv eksperti.


Televizora diagonāle

Televizora diagonāle jeb citiem vārdiem sakot, tā izmērs ir tas, ko mēs vispirms pamanām, aplūkojot šīs ierīces. Šie skaitļi parāda drīzāk tikai televizora ekrāna, bet ne visa televizora diagonāli, taču vismodernākās tehnoloģijas mēģina samazināt ierīces rāmi līdz minimumam, un bieži vien ekrāns tiek pietuvināts pēc iespējas tuvāk televizora malām. Parasti ražotāji diagonāles garumu norāda collās, bet pircēju ērtībām blakus collām mēdz norādīt arī parasto izteiksmi centimetros (1 colla = 2,54 cm).


Lai gan vairums vēlētos, lai televizors būtu pēc iespējas lielāks, lai varētu skatīties iecienītās filmas vai seriālus, lielāks ekrāns ne vienmēr nozīmēs labāku vai daudz ērtāku skatīšanos. Šajā gadījumā ir svarīgi novērtēt pieejamo telpu: attālumu no TV ekrāna līdz vietai, kur to skatīsieties, pieejamo vietu, kur stāvēsiet, vai pašu jauno pirkumu. Būtu ieteicams sēdēt vismaz 1,5 collas no  platekrāna televizora ar maksimālo attālumu 3 diagonāles.

Šī tabula palīdzēs jums izvēlēties:

Pa diagonāli Minimālais skatīšanās attālums Maksimālais skatīšanās attālums
19“ (48 cm) 72 cm 144 cm
26“ (66 cm) 101 cm 198 cm
32“ (81 cm) 122 cm 240 cm
37“ (94 cm) 141 cm 282 cm
42“ (107 cm) 162 cm 320 cm
46“ (117 cm) 176 cm 351 cm
50” (127 cm) 191 cm 381 cm
55” (140 cm) 210 cm 420 cm
60” (152 cm) 228 cm 456 cm
65” (165 cm) 248 cm 495 cm

Ekrāna tips

Viena no galvenajām televizoru tehnoloģiskajām atšķirībām ir to ekrānu tipi. Pašlaik tirgū visbiežāk sastopamas ierīces ar LCD un LED displejiem, taču salīdzinoši nesenās OLED un QLED tehnoloģijas piesaista patērētāju uzmanību un gūst arvien lielāku popularitāti. Visu šo tehnoloģiju atšķirības ir tikpat lielas kā līdzības. Mēs mēģināsim īsi paskaidrot, kā tie atšķiras un ar ko daži ir pārāki par citiem.

  • LCD. Šķidre kristāli LCD televizoros paši neizstaro gaismu, un tiem ir nepieciešams gaismas avots, lai darbotos kā CCFL (aukstā katoda dienasgaismas spuldzes) lampas. Šīs tehnoloģijas galvenais trūkums ir ierobežotās lampu tuvās iespējas, kas neļauj sasniegt augstas kvalitātes melno krāsu bez augsta attēla kontrasta. LCD ekrāni lēnām piekāpjas jaunākām ierīcēm, taču joprojām tie ir diezgan populāri, jo tie ir salīdzinoši lēti.


  • LED. Pamatā LED televizori izmanto to pašu LCD tehnoloģiju, kur gaismas avotu ir aizstājušas gaismas diodes. Tomēr to patiesais nosaukums LED LCD ir saīsināts tikai līdz LED. Ar gaismas diožu palīdzību televizoru ražotāji ir spējuši uzlabot LCD izskatu: melno intensitāti, kontrastu un attēla leņķi. LED televizori pašlaik veido lielāko daļu ierīču tirgus. To popularitāti garantē lēta tehnoloģija, konkurētspējīgas cenas, daudz labāks izskats un plaša izmēru izvēle.


  • OLED. Televizori ar OLED displejiem ir spēruši jaunu soli šo ierīču attīstībā. Parasto gaismas diožu vietā tiek izmantotas organiskās gaismas diodes. Pēc būtības tie ir daudzslāņu plānie ekrāni, kuriem nav nepieciešams atsevišķs gaismas avots, padarot tos daudz plānākus un vieglākus nekā to priekšgājēji. OLED televizoriem ir īpaši augsts kontrasts, gandrīz nevainojams melns, ātrs reakcijas laiks un plaši skata leņķi. Tomēr šī tehnoloģija joprojām ir diezgan dārga un tiek izmantota augstākās klases televizoros.


  • QLED (Quantum dot LED). QLED televizori - Samsung jaunā tehnoloģija spilgtāku un krāsaināku attēlu izveidošanai. Būtībā tā ir uzlabota LED tehnoloģija, kurā tiek izmantoti "Kvantu punkti", kas var ievērojami paplašināt saņemto gaismas spektru. Atšķirībā no OLED tehnoloģijas, kur pašas diodes izstaro gaismu, QLED tehnoloģija darbojas kā filtrs - labāka attēla iegūšanai LED izmanto kā gaismas avotu. Tātad QLED televizori gan kvalitātes, gan cenas ziņā ieņem vietu starp LED un OLED tehnoloģijām. Pašlaik šo tehnoloģiju var atrast televizoros, kuru diagonāle ir lielāka par 43 collām. Kopā ar citām tehnoloģijām, piemēram, 4K izšķirtspēju un izliektu displeju, QLED palīdzēs jums iegūt pēc iespējas reālāku attēlu.


Tirgū pieejamo ekrānu priekšrocības un trūkumi

Ekrāna tips Priekšrocības Trūkumi
LCD Zemas izmaksas, mazs enerģijas patēriņš, zema siltuma jauda, dažādi izmēri.  Lēns reakcijas laiks, ierobežots attēla leņķis, mazs kontrasts un melnā intensitāte, miruši vai aizsprostotie pikseļi.
LED Cena, krāsu gamma, reakcijas laiks, plānais ekrāns, izturība, var būt ļoti detalizēts izmērs. Kontrasts un melnā intensitāte ir nedaudz labāka nekā LCD, bet nekonkurē ar OLED vai QLED
OLED Īpaši augsts kontrasts, labs aptumšojums un aptumšošana, mazs enerģijas patēriņš, plašs skata leņķis, plāns un mazs svars. Cena, kalpošanas laiks, mitrumizturīgs. 
QLED Krāsu gamma, spilgtums, kontrasts, energoefektivitāte.  Attēla trūkumi tikai salīdzinājumā ar OLED (kontrasts, melns, reakcijas laiks). 

Izšķirtspēja

Gandrīz uz visām displeja ierīcēm (portatīvajiem datoriem, monitoriem vai televizoriem) attiecas viens noteikums - jo augstāka izšķirtspēja, jo skaidrāks un detalizētāks attēls. Tomēr ne vienmēr ir jāiegulda dārgos televizoros, kas piedāvā ļoti augstu izšķirtspēju. Atcerieties, ka attēls galvenokārt ir atkarīgs no saņemtā signāla vai parādītā ieraksta kvalitātes.

Televizora izšķirtspēju attēlo ar punktu skaitu uz ekrāna horizontāli un vertikāli. Tiek uzskatīts, ka ierīces ar lielākiem ekrāniem var lepoties ar augstāku izšķirtspēju, taču tas nav kā noteikums, jo šis parametrs var būt atkarīgs arī no ekrāna veida. Paši televizori bieži tiek saukti par HD (HD ready), Full HD vai 4K, kas arī norāda uz to izšķirtspēju.

  • HD - šobrīd vispopulārākā izšķirtspēja, sastopama īpaši lētākos TV modeļos, kas ir ekvivalents 1366x768 pikseļiem. Šī izšķirtspēja ir raksturīga televizoriem ar diagonāli 28-32 collas.


  • Full HD - šī izšķirtspēja ir vienāda ar 1920x1080px. Visbiežāk sastopama 40-50 collu televizoros.