Iepirkumu gids

Televizori: kādu izvēlēties – LCD vai LED?

Izvēlēties televizoru
29 07 2017
izvelies televizoru savam vajadzibam

Kādu televizoru izvēlēties? Kurš variants labāks: televizori LCD vai LED LCD?

«Televizors – ļoti laba lieta...», – dažus gadus atpakaļ dziedāja Neringa ar „Tele Bim Bam”. Šī lieta tagad ir kļuvusi vēl labāka, jo tajā ir parādījušās daudzas papildu funkcijas un pat ar lielu ekrāna izmēru neaizņem pārāk daudz vietas. Tātad, jautājums – kā ir iespējams izvēlēties vislabāko televizoru visu labo vidū?

Sāksim ar televizora izmēru

Tiem, kas atrodas jauna televizora meklējumos, vispirms vajadzētu tikt skaidrībā ar tā izmēru. Televizora izmērs tiek noteikts saskaņā ar ekrāna diagonāli (nevis korpusa diagonāli), ko ražotāji visbiežāk norāda collās. Pircēju ērtības labad, 220.lv vietnē, līdzās izmēram collās, mēs esam norādījuši vērtību mums jau ierastajos centimetros (1 colla= 2,54 cm).

Tikt skaidrībā ar televizora izmēru patiesībā nav grūti, ja vien Jūs uzticaties matemātiskiem aprēķiniem un speciālistu rekomendācijām. Tātad, vispirms ir nepieciešams izšķirties, kur tiks novietots vai piestiprināts televizors. Tad vajadzētu izmērīt attālumu no televizora līdz vietai, kur Jūs to skatīsieties. Rekomendācija ir šāda – Jums ir jāsēž attālumā, kas līdzinās vismaz 1,5 platekrāna televizora diagonālēm, maksimālais attālums, tostarp, sastāda 3 diagonāles garumus.

Zemāk esošā tabula palīdzēs Jums labāk noorientēties:

Diagonāle

Skatīšanās minimālais attālums

Skatīšanās maksimālais attālums

19“ (48 cm)

72 cm

144 cm

26“ (66 cm)

101 cm

198 cm

32“ (81 cm)

122 cm

240 cm

37“ (94 cm)

141 cm

282 cm

42“ (107 cm)

162 cm

320 cm

46“ (117 cm)

176 cm

351 cm

50“ (127 cm)

191 cm

381 cm

55“ (140 cm)

210 cm

420 cm

60“ (152 cm)

228 cm

456 cm

65“ (165 cm)

248 cm

495 cm

Par attālumu līdz televizoram mēs nerunājam tikai tādēļ vien, ka ir svarīgi ievērot veselības aizsardzības jomas speciālistu rekomendācijas. Platekrāna malu attiecība sastāda 16:9 – tas līdzinās kinoteātros esošo ekrānu proporcijām. Neraugoties uz to, ka šādas proporcijas ir visērtākās cilvēka acij, tomēr, ja ekrāns ir liels, tad tajā nav pārāk ērti lūkoties no salīdzinoši tuva attāluma, jo attēls kļūst šķietami izliekts, saspiests, nav redzama kopaina. Savukārt, ja ekrāns atrodas pārāk tālu – attēls kļūst neskaidrs un nekvalitatīvs.

Starp citu, daudz vecākiem televizoriem, ar esošo malu attiecību 4:3, iepriekš redzamā tabula nebūs spēkā, jo, kā likums, ir pavisam cits attālums – attālumam līdz 4:3 televizoriem nepieciešams divas reizes pārsniegt to diagonāles lieluma vērtību.

Kāds televizors ir labāks - plazmas, LCD vai LCD LED?

Ja esat tikuši skaidrībā ar telpai vai istabai piemērotu televizora izmēru, lūdzu, pievērsiet uzmanību arī citiem parametriem. Tik pat nopietns lēmums būs izvēloties starp LCD LED vai LCD? Televizori LED LCD vairs nav nekāds jaunums, tomēr pastāv atšķirības, ar kurām šajā rakstā centīsimies iepazīstināt, lai Jūs izdarītu pareizu izvēli.

Šobrīd tirgū tiek piedāvāti divu dažādu tehnoloģiju platekrāna televizori – plazmas un LCD televizori. Viennozīmīgi neizdosies atbildēt uz jautājumu, kurš ir labāks, jo izvēle ir atkarīga no vajadzībām un apstākļiem. Tostarp, svarīga nozīme ir arī apstāklim, ka iepriekš dominējošās atšķirības izzūd, un dažādas tehnoloģijas, dažādu kvalitātes parametru sakarā savstarpēji tuvinās viena otrai.

LCD (liquid crystal display) – tā dēvētais šķidro kristālu ekrāns. Lielākajai daļai no mums tas ir jau ierasts un zināms, jo šāda tehnoloģija tiek izmantota datora monitoros. Princips ir šāds: šķidrie kristāli, kas tiek apzīmēti kā punktu matrica vai pikseļi, tiek novietoti starp divām stikla kārtām un tiek izgaismoti no ekrāna aizmugures ar luminiscences lampām (CCFLs, angliski cold-cathode fluorescent lamps). Saņemot dažādus elektriskos impulsus, tie izveido attiecīgu filtru, caur ko izejot, lampu baltā gaisma iegūst dažādu krāsu toņus, tādējādi no mazām daļiņām izveidojot burtiski mozaīku, attēlu.

Top LCD televizori

LCD LED televizori. Kā redzams nosaukumā, tad tas ir LCD televizoru paveids. LED LCD televizori tiek veidoti uz LCD televizoru bāzes, tostarp, LED norāda uz to, ka ekrāna izgaismošanai no aizmugures tiek izmantotas nevis CCFLs lampas, bet gan LED (light emiting diods) lampas – tā dēvētās gaismu izstarojošās diodes.

Top LCD LED televizori

LED tehnoloģijas var būt vairāku tipu:

  • Edge Lighting – kontūrveida LED apgaismojums: diodes ir izvietotas ekrāna malās un ir vērstas tā, lai gaisma tiktu sadalīta visā ekrānā. Ar šādas tehnoloģijas palīdzību ir iespējams saražot ļoti plānus televizorus (to biezumam esot līdz 7,98 mm), tomēr pastāv arī šāda apgaismojuma trūkumi – ierobežota spēja izveidot ļoti piesātinātu tumšu krāsas toni un ekrāna malas parasti ir nedaudz gaišākas, nekā tā centrālā daļa.
  • Full Array (tostarp var tik piemērots apzīmējums – Full LED): aiz ekrāna atrodas vairākas diožu rindas, kas veido tā vienmērīgu izgaismošanu. Šo tehnoloģiju raksturo tas, ka katru LED diodi vai diožu konkrētu grupu ir iespējams ieslēgt vai izslēgt atsevišķi – tādējādi ir iespējams gūt uzlabotu spilgtumu vai izteiktāku kontrastu (t.i., daudz piesātinātāki, daudz tumšāki krāsu toņi un krāsas).

Plazmas televizori. To ekrānos tiek izmantota matrica, kas sastāv no ļoti maziem elementiem, kas ir piepildīti ar gāzi (neonu un ksenonu), kas elektroenerģijas iedarbībā pārvēršas plazmā un sāk izgaismoties dažādās krāsās – tādējādi rodas kopējais attēls.

Plazmas priekšrocības salīdzinājumā ar LCD

Iepriekšminētās tehnoloģijas strādā saskaņā ar pilnīgi citādu principu, un tas iespaido to konkrētas īpašības. Piemēram, plazmas tehnoloģija ģenerē labu krāsu spilgtumu, kontrastu un tai raksturīga daudz ātrāka atsauce. Citiem vārdiem sakot, plazmas televizori labāk pārraida dziļu un piesātinātu melnas krāsas toni, precīzāk un spilgtāk atkārto krāsas – tādēļ krāsas izskatās daudz dabīgākas un nesamākslotas. Tie vairāk ir piemēroti, lai skatītos sporta sacensību pārraides un spriedzes filmas, jo attēls tiek pārraidīts bez aizturēm.

Vēl kāds aspekts par labu plazmas televizoriem – skata leņķi: ekrānu ir iespējams vērot turpat vai 180 grādu leņķī, no augšas, apakšas, tostarp netiks izjustas krāsu vai spilgtuma izmaiņas. LCD televizoru ražotāji šajā sakarā arī pilnveido savas tehnoloģijas, tas īpaši bija sajūtams pēc tam, kā tika sākts izmantot LED (Diožu apgaismojumu). Taču šobrīd plazmas televizoriem vēl arvien ir vairāk priekšrocību.

Taču, skat, kāds paradokss – plazmas televizoru priekšrocības, sakarā ar krāsu spilgtumu un sulīgumu un kontrastu, ir aktuālas tikai tad, ja televizors tiek skatīts aptumšotā telpā. Ja dienas laikā telpā ienāk daudz dabiskās gaismas, bet vakarā Jums patīk spilgts telpas apgaismojums, tad plazmas konkrētās īpašības zaudē savu aktualitāti. Pretēji – labi apgaismotā telpā, labāku kontrastu un spilgtumu sniedz LCD televizors.

LCD priekšrocības salīdzinājumā ar plazmu

LCD ekrāni atšķiras ar daudz lielāku izšķirtspēju pat minimāla diametra ekrānā. Runājot par televizoru izmēru, tad, jāteic, ka LCD televizoru izvēle ir daudz plašāka (sākot ar ļoti maziem un beidzot ar 65 collu diagonāles televizoriem). Tirgū esošiem plazmas televizoriem ir raksturīga liela diagonāle (kā likums, 42 collas un vairāk).

Ja Jūs grasāties biežāk televizoru pieslēgt datoram vai internetam, tad Jums vairāk būs piemērots LCD televizors, jo tam ir labāka izšķirtspēja un šāda tipa ekrāni „neizdeg”. Savukārt, plazmai „nepatīk”, ja ilgākā laika posmā tiek atstāts statisks attēls – piemēram, ja vienu attēlu Jūs atstājat vairāk nekā uz 10 stundām, tad vēlākā gaitā, pēc tā nomaiņas, konstatēsiet „izdegušus” iepriekšējā attēla elementus. Neapšaubāmi, ka šī problēma tiek sekmīgi risināta ar „pretizdegšanas” funkcijas palīdzību.

Starp citu, agrāk LCD bija vērojama priekšrocība saskaņā ar kalpošanas laika ilgumu, jo plazmas televizoros esošā gāze laika gaitā sāka pakāpeniski izgaist. Šobrīd tas ir izlīdzinājies – abu tipu televizoru ražotāji apgalvo, ka ierīces var nokalpot 60 000 stundu, t.i., veselas 2500 diennaktis. Ja šo vērtību pārvēršam gados, tad iegūstam vairāk nekā 7 gadus nepārtrauktas skatīšanās. Ja ņemam vērā tehnoloģiju ātro attīstību, tad paejot tik lielam laika periodam, televizors ātrāk būs morāli novecojis, nekā zaudējis savu kvalitāti.

Vēl kāda ne tik ļoti aktuāla, cik interesanta detaļa: lidmašīnās un augstkalnu apstākļos (1900 m virs jūras līmeņa) tiek izmantoti tikai šķidro kristālu televizori (LCD televizori), jo spiediens ietekmē plazmu un šī tipa televizori augstumā strādās nekvalitatīvi.

Vēl kāda priekšrocība – LCD patērē mazāk elektroenerģijas salīdzinājumā ar plazmu.

Ekonomiskums

Ārvalstu pētnieku veiktie pētījumi liecina, ka vidējais elektroenerģijas patēriņš plazmas televizoram sastāda 301 W, LCD CCFLs televizoram – 111 W, savukārt, LCD LED – 101 W. Tomēr, šeit var strīdēties, jo plazmas televizoru ražošanas tehnoloģijas ievērojamā ziņā ir pilnveidojušās šajā jomā un atšķirības ir kļuvušas nenozīmīgas. Vairums modernajiem televizoriem ir energotaupības režīmi – Jums tikai nedaudz jāpamaina kontrasts. Piemēram, kompānija „Panasonic” šo režīmu ir nodēvējusi par „Eco”: pēc tā aktivizēšanas, gaismas sensors nosaka apkārtējās vides apgaismojuma apstākļus, un automātiski regulē attēla parametrus. Pateicoties tam tumsā televizors patērē mazāk elektroenerģijas, identiska attēla skatīšanās laikā.

Vispār, televizora ekonomiskums ir atkarīgs ne tikai no ekrāna tipa, bet arī no tā izmēra un noteiktajiem parametriem.

Diemžēl ierīču ražošanas gads nav norādīts šajā tabulā, taču būtu jāatceras par to, ka jo tās ir jaunākas, jo ekonomiskākas. Pilnībā saprotams, ka jauns televizors, ar tā diagonāli 50 collas, patērēs apmēram tikpat daudz elektroenerģijas, cik vecs modelis, ar 32 collu diagonāli. Cita starpā, nākotnē ražotājiem būs vieglāk, jo ir ieplānots televizoru sakarā ieviest obligātu marķēšanu, kas raksturotu elektroenerģijas patēriņa līmeni. Un – uzmanību – visekonomiskāko modeļu ražotāji jau šobrīd to norāda preču aprakstos! Tādēļ, ja Jūs esat sameklējuši televizoru ar norādītu elektroenerģijas patēriņu, tad ziniet, ka savā klasē tas būs viens no ekonomiskākajiem.

Izvēle ir atkarīga no Jūsu vajadzībām un apstākļiem.

Mēs sniedzām salīdzinoši daudz informācijas par televizoriem. Tad kuru televizoru būtu jāizvēlas?

Atbilde ir atkarīga no vajadzībām un apstākļiem. Lūk, vairāki vispārīgi padomi:

  • Ja Jums ir vajadzīgs neliela izmēra televizors, piemēram, virtuvē, un Jums ir aktuāli „būt notikumu epicentrā”, t.i., Jūs biežāk skatāties ziņas vai publicistikas programmas, tad labāk būtu izvēlēties LCD televizoru.
  • LCD vairāk būs piemērots arī tādā gadījumā, ja Jūsu telpa ir labi apgaismota vai arī Jūs esat ieplānojuši izmantot savu televizoru kā datora ekrānu.
  • Ja reiz Jūs meklējat televizoru mājas kinoteātra atmosfēras radīšanai: Jums ir vajadzīgs televizors ar lielāku diametru (vismaz 42 collas). Ja telpa būs aptumšota, un Jums patīk skatītes spriedzes filmas vai sporta pārraides, spēlēt dinamiskas datorspēles, tad ieteicams prioritāti piešķirt plazmas televizoram.

Papildu funkcijas vai viedie televizori

Jaunās paaudzes televizoros, neatkarīgi no izmantotās tehnoloģijas (LCD vai plazma), tiek integrētas milzum daudz papildu funkciju, piemēram, tādas kā: sērfošana internetā, viedtālruņa pieslēgšana, saziņa ar „Skype” starpniecību, video skatīšanās 3D formātā, kā arī citas funkcijas.

Pēdējais modes kliedziens – iespēja skatīties televizoru 3D režīmā: dziļas uztveres ilūzijas radīšana ļauj gūt vairāk iespaidu un pārdzīvojumu. Nevajadzētu aizmirst arī par to, ka tam, lai varētu televizoru skatīties 3D režīmā, Jums būs nepieciešamas īpašas 3D brilles. Tādas brilles bieži vien ietilpst televizora piegādes komplektācijā, tostarp, tās bez problēmām ir iespējams iegādāties arī atsevišķi.

3D skatīšanās režīmā var tikt pielāgotas arī dažādas programmas, filmas vai sporta pārraides. Pagaidām to nav pārāk daudz, taču 3D – tā ir nākotnes tehnoloģija, un tiek gaidīts, ka šādas programmas tiks izlaistas arvien vairāk. Bez šaubām, arī standarta programmas ir iespējams skatīties tostarp izmantojot 3D brilles, tomēr attēls nebūs tik kvalitatīvs.

Citu parametru vērtības

Ražotāja sniegtajā informācijā Jūs varēsiet atrast arī citus aktuālos parametrus. To vērtības:

  • HD apzīmējums norāda «augsta izšķirtspēja» (angliski «High Density»), un tas ir – svarīgs nosacījums labam digitālā attēla signālam. Pastāv vēl divi uzrakstu veidi: «HD Ready» vai «Full HD». Pēdējais liecina par labāku attēla kvalitāti.
  • Kontrasts norāda uz atšķirībā melnās un baltās krāsas starpā. Jo lielāks ir intervāls, jo labāks kontrasts, piemēram, apzīmējums 100000:1 norāda uz to, ka vistumšākais melnās krāsas tonis ir 100000 reižu tumšāks par visgaišāko baltās krāsas toni.
  • Reakcijas laiks tiek izteikts milisekundēs (ms) un to raksturo laiks, kā gaitā pikseļa krāsa nomainās no pilnīgi melnas krāsas toņa pilnībā baltas krāsas tonī un otrādi. Jo mazāka ir šī vērtība, jo labāk, t.i., televizors lielākā mērā ir piemērots kustīgu attēlu vērošanai.
  • Vertikālā izšķirtspēja izpaužas pikseļos (jo visi televizori ir vienādas formas, un pikseļi tiek lasīti tikai vertikāli). Piemēram, HD Ready televizora izšķirtspēja sastādīs vismaz 720 pikseļi (tas ir apmēram 1 miljons pikseļi pa visu ekrānu), precīzāk – 1280 x 720 punkti ekrānā. Full HD ekrāna izšķirtspēja sastādīs 1080 pikseļus vai kopā apmēram 2 miljonus pikseļu (1920x1080). Jo tā būs lielāka, jo skaidrāks un precīzāks būs attēls.
  • Kadru (attēla) atjaunināšanas frekvence tiek izteikta hercos. Ja Jums ir aktuāla kustīgu attēlu skatīšanās, tad būtu vērts sameklēt televizoru ar daudz augstāku frekvenci. Īpaši šī vērtība ir aktuāla, ja Jums liela nozīme ir 3D režīmam. Kā likums, jaunākajiem televizoriem frekvence sasniedz 200 Hz un vairāk, un tiek neapšaubāmi lieti noder tādā gadījumā, ja Jūs esat sporta sacensību vai spriedzes filmu cienītāji. Ja Jūs esat plazmas televizoru piekritējs, tad meklējiet 3D plazmas televizoru ar 200-600 Hz frekvenci.

Televizors – interjera sastāvdaļa

Līdztekus pārējiem tehniskiem parametriem, nevajadzētu aizmirst arī par to, ka televizors ir nozīmīga interjera sastāvdaļa. Tādēļ vajadzētu pievērst uzmanību attiecīgā televizora korpusa krāsai (melnas krāsas korpuss vislabāk būs piemērots tumšas krāsas toņu interjeram, pelēks – pasteļkrāsu toņiem), tā ietvaram un biezumam.

LCD LED Edge Lighting televizors ir ļoti plāns, tādēļ interjerā to ir iespējams izmantot kā gleznu, savukārt, plazmas televizori parasti ir biezāki un smagāki. Pirms televizora iegādes, nepieciešams vispārīgos vilcienos konkretizēt kur tas tiks novietots vai piekārts, kā arī tikt skaidrībā ar Jums aktuālajām papildu funkcijām, nepieciešamību pēc ierīces papildu galdiņa utt. Piekaramajam televizoram ļoti svarīgi ir piemeklēt atbilstošu turētāju – ņemot vērā tā funkcionalitāti un novietošanas vietu. Kā likums, piekāršanas vietu nosaka VESA standarts, piemēram: VESA 100 – attālums starp piekāršanas vietām – 100 mm x 100 mm, VESA 200 – 200 mm x 200 mm, utt. Informāciju attiecībā par konkrētā televizora atbalstīto VESA standartu ir iespējams atrast tā instrukcijā. Visbiežāk dārgāki stiprinājumi ir universāla rakstura, t.i., ja tie ir piemēroti VESA 400 standarta televizoram, tad visnotaļ ir iespējams, ka tie būs piemēroti arī VESA 200 vai VESA 100 standarta televizoram.

Ja Jūs interesē citas iespējas, interneta veikalā 220.lv televizori pieejami plašā klāstā. Noteikti atradīsi meklēto.

Pigu grupa:
Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2019 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.