Karsto cenu festivāls līdz -45%!*Lieliski piedāvājumi, kurus nevar laist garām!

Noderīgi padomi

Dārznieka padomi pavasara mulčēšanai

23 09 2017

Pretēji ierastajam uzskatam mulča un dekoratīvās šķembas tiešām nav jautājums par skaistumu – tās veic ļoti svarīgas funkcijas. Mulča ir dabīgs organisks līdzeklis, kas paredzēts zemes mēslošanai un aizsardzībai pret nezāļu izplatību. Tās var būt koku lapas, saknes, kūtsmēsli, zāģu skaidas vai mizas. Var izmantot gan dabā atrodamo mulču, gan arī to, ko pārdod veikalā – lielas atšķirības nav. Mulča arī palīdz uzturēt optimālu mitruma līmeni augsnē un veicina derīgo minerālvielu uzsūkšanos katram augam vai uztur stabilu augsnes temperatūru. Šī iemesla dēļ dārzniekiem patīk mulčēt gan dažādus kokus un krūmus, gan ziedus un pat dārzeņu stādus, jo tā var stimulēt augu augšanu un uzlabot ražu. Tomēr mulčēšanai, tāpat kā dārzkopībai kopumā, ir arī savi noteikumi, kuri ir jāievēro.

Ir jāatbrīvojas no nevēlamām zālēm.

Pietiekams mulčas slānis bloķē saules gaismu, un zāle neaug. Šī iemesla dēļ mulču galvenokārt izmanto vietās, kur bieži sakuplo nezāles. Ja augsnē esošā zāle, kas paslēpta zem mulčas slāņa, tomēr iesakņojas, pirms zemes mulčēšanas nepieciešams izraut visu šajā vietā augošo zāli. Izmantojot veikalā iegādāto mulču, ir svarīgi pārliecināties, ka tā ir kvalitatīva, jo sliktas kvalitātes mulčā var būt nezāļu atlikumi, kas ātri sāks augt. Mulčēšana ir atbildīgs process, ir jāvelta pienācīga uzmanība ne tikai procesam, bet arī līdzekļiem. Pareiza mulčēšana palīdzēs aizsargāties pret ziemas radīto postu.

Ziemā zemi bieži klāj sarma, un, aukstumam pieņemoties spēkā, arī dziļš sasalums. Augsnei ievērojami atdziestot, un to sākot kausēt pavasara saulei, zemē esošais ledus sāk kust, ceļoties uz augšu. Augsnei izplešoties, augu saknes var tikt izceltas ārā, un tās var negatīvi ietekmēt gan saule, gan lielas temperatūras svārstības. No šādiem gadījumiem palīdzēs izvairīties atbilstošs mulčas slānis, jo, mulčējot augus ar dažādiem līdzekļiem un tā slāni pietiekami sablīvējot, zeme zem tā paliks sasalusi līdz pēdējam atkusnim, un augi būs aizsargāti no ārējo faktoru ietekmes. Uz kokiem attiecas citi noteikumi. Mulčējot dārzu, parasti tiek nosegta visa augsne, kurā audzē augus, savukārt koku mulčēšana nedaudz atšķiras.

Katram kokam būt jābūt savam mulčas slānim.

Tikko iestādot kociņu, to vajadzētu mulčēt ar slāni vismaz 7 cm diametrā, un, kokam augot, mulčas apli pakāpeniski palielināt. Tomēr ir svarīgi, lai mulča tieši nepieskaras  koka stumbram, jo uzkrātais mitrums var kļūt par dažādu kaitēkļu vai slimību cēloni. Šāds noteikums attiecas arī uz puķu dobēm. Mulčas slāņa dziļums ir ļoti svarīgs. Mulču izmanto, lai nesavairotos nevēlamas nezāles, tām radot nelabvēlīgus apstākļus - ierobežojot saules gaismas daudzumu. Tomēr nevajadzētu uzskatīt, ka biezāks mulčas slānis būs efektīvāks. Optimālajam mulčas slānim ir jābūt no 5 līdz 5,7 cm. Ja seguma slānis būs plānāks par 5 centimetriem, mitruma uzturēšanas līmenis būs nepietiekams. Ja slānis būs biezāks par 5,7 cm, tad augam būs grūti absorbēt ūdeni, gaisu un citas vērtīgās vielas, kas ir būtiskas auga kvalitatīvai augšanai. Tādēļ, esot pārāk biezam mulčas slānim, augs var iesakņoties nevis zemē, bet mulčā, kas, protams, nebūs lietderīgi. Avīžu papīrs ir mulča, kas atrodama katrā mājā. Ir grūti noticēt, bet papīrs, ko izmanto avīzēm, ir patiešām lielisks mulčēšanas līdzeklis. Tas lieliski palīdz bloķēt saules starus, tas laika gaitā sairst un mēslo zemi. Nav jāuztraucas, avīžu papīrs nav ne toksisks, ne kaitīgs. Ir pietiekami augsni apklāt ar plānu avīzes kārtiņu, uzklāt apjomīgāku mulču (piemēram, koka mizas) un priecāties par dārzu, kurā neaug nezāles. Runājot par skaistumu... Kaut arī mulču galvenokārt izmanto noteiktiem augiem un to ražīguma veicināšanai, tomēr nevajadzētu aizmirst arī mulčas estētisko funkciju. Mulča var būt lieliska eksterjera detaļa! Izvēloties starp mulču un dekoratīvajām šķembām, ir jābūt uzmanīgiem, jo ​​šai divu veidu mulčai ir diezgan atšķirīgas īpašības.

Dabiskā mulča palīdz saglabāt augsnes temperatūru, un saulē tā sasilst tikpat ātri, cik atdziest. Savukārt dekoratīvās šķembas sasilst lēni, bet tā ļoti lēni atdziest, tas var radīt nelabvēlīgu vidi augiem, kas ir jutīgi pret karstumu. Tomēr dekoratīvās šķembas var klāt pa mājas perimetru, novēršot nepieciešamību ravēt šajā vietā uzdīgušo zāli. Cena nav vienādojama ar augsnes kvalitāti. Lietot mulču ir dārgāk, nekā ļaut augsnē augt nezālēm, bet tās izmantošana palīdz ietaupīt daudz laika, kas jāvelta dārza ravēšanai. Dārzkopībai un sakņkopībai ir jāsniedz prieks, nevis jākļūst par mokām, tādēļ mulčēšana tiek uzskatīta par vienu no inovatīvākajām sakņkopības metodēm. Jo īpaši tādēļ, ka mērķtiecīga kvalitatīvas mulčas lietošana atsevišķos gadījumos aizstāj nepieciešamību pēc mēslojuma - augi ar mulčas palīdzību var sevi nodrošināt ar vajadzīgajām vielām. Tomēr dārgu izejvielu izmantošana var arī nesniegt vēlamo efektu, it īpaši, ja mulča, ko vēlaties izmantot, nav piemērota augsnei.

 

Pircējiem patika šis ieraksts

3.3/5
3 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?