Noderīgi padomi

Praktiski padomi, lai tomātu un gurķu audzēšana siltumnīcā izdotos

Plaša sēklu izvēle
16 07 2021
gurku un tomatu audzesana siltumnica

Vai ir kas vēl labāks par paša piemājas mazdārziņā audzētiem labumiem? Jūs ziniet, no kurienes tie nāk, ziniet, ar ko laistīti, kā audzēti, tie vienmēr ir svaigi un pieejami pāris metru attālumā. Bet, lai varētu pats audzēt dārzeņus, garšaugus un ogas, ir jāzina, kā to pareizi darīt. Piedāvājam iepazīties ar dažiem dārzkopības knifiņiem, lai gurķu un tomātu audzēšana siltumnīcā nestu gardus, skaistus un sulīgus augļus! Lasiet tos raksta turpinājumā!

lieli tomati audzeti siltumnicagurki kuri aug siltumnica

Zemes sagatavošana

Lai tomātu un gurķu audzēšana siltumnīcā rezultētos ar bagātīgu ražu, pirmais noteikums ir auglīga un veselīga zeme. Līdzīgi kā dārzā, arī siltumnīcā esošā zeme ir jābaro. Augusta vidū pa visu siltumnīcu izsēj rudzus vai sinepes, un rudenī, kad tomātu audzēšana siltumnīcā ir beigusies, tomātu lakstus izrauj un kompostē ārpus siltumnīcas, bet saaugušos rudzus vai sinepes ieroc zemē un ļauj tiem satrūdēt.


Atvieglojiet savu darbu pavasarī – “aplaisti” ziemā

Pavasarī pirms augu stādīšanas zeme ir kārtīgi jāsalaista. Bet kāpēc pārstiepties, simtreiz nesot ūdens spaiņus, ja ziemā var izklaidēties ar bērniem un savelt sniega bumbas, ko ieripināt siltumnīcā un izjaukt dobēm paredzētajās vietās! Pavasara saulīte sniegu izkausēs un, kad būs pienākusi sezona, gurķu audzēšana siltumnīcā neliksies kā šausmīgi smags darbs, jo nebūs jānes ūdens kubikmetri.

stikla siltumnica liela darza ziema

Slimību un insektu profilakse

Lai tomātu un gurķu audzēšana siltumnīcā noritētu bez augu saslimšanām, ir jārūpējas par siltumnīcas dezinfekciju. Par augsnes kvalitāti rūpēties var ik pēc trim gadiem mainot zemi, bet gaisa un pašas būves dezinfekciju veikt ir grūtāk. Viens no veidiem – ar sēra palīdzību. Jums vajadzēs:

 • pulverveida sēru 50g/m3;
 • metāla plātes vai paliktņus;
 • uguni.

Šis darbs ir veicams ārkārtīgi piesardzīgi, jo sēra tvaiki un dūmi ir indīgi! Kā pareizi sērot siltumnīcu:

 1. temperatūrai siltumnīcā jābūt +10..+15oC robežās;
 2. cieši aizveriet visus logus, spraugas un durvis, lai nenotiek gaisa cirkulācija;
 3. izberiet sēru uz plātēm un izvieto vienmērīgi dažādās siltumnīcas daļās;
 4. aizdedziniet sēru, pakāpeniski virzoties uz izeju;
 5. otrajā – trešajā dienā pēc sērošanas atver visus logus un durvis, lai sērs izvēdinātos un atstāj vaļā arī visu ziemas periodu.

Svarīgi! Sērs aizdegas ĻOTI ātri, un tā dūmi ir kodīgi, tādēļ pirms dezinfekcijas veikšanas padomā par veidiem, kā pasargāt acis un elpceļus, un lieki neuzturies telpā!

Interneta veikalā 220.lv ir pieejams plašs klāsts ar līdzekļiem pret kukaiņiem un insektiem.


Tomātu audzēšana siltumnīcā

Pēc tam, kad zeme sakopta, var ķerties pie dārza darbiem. Lai tomātu audzēšana siltumnīcā nesagādātu galvassāpes, lūk, pieci noderīgi ieteikumi:

 • patīkams mikroklimats – tomātu audzēšana siltumnīcā vedīsies labāk, ja siltumnīca būs saulaina, silta un labi vēdināta, tajā pastāvīgi būs svaigs gaiss – šāds mikroklimats tomātus padarīs sulīgākus;
 • laistot nenosaldējiet augus – tomātus vislabāk laistīt pēcpusdienā ar saulē uzsilušu ūdeni;
 • lejiet pie saknēm, nesmidziniet lapas – lai tomātu audzēšana siltumnīcā neizvērstos katastrofā, paturi prātā, ka tomātu lakstiem nepatīk mitrums. Pietiek pat ar vasaras dienā vēlāk atvērtu vai rudenī vēlāk aizvērtu siltumnīcu, kad kondensāts vai migla tiek uz tomātu lapām, lai sāktos nebeidzama cīņa ar lakstu puvi;
 • barojiet tomātus ar nātru vircu – jūnija beigās 2 – 3 reizes aplaistiet tomātus ar nātru vircu, atšķaidot to ar ūdeni 1:10. Pēc šīs procedūras tomāti augs griezdamies;